5 shenjat që tregojnë se jeni në prani të një manipuluesi

Life style

5 shenjat që tregojnë se jeni në prani të një manipuluesi

Më: 20 prill 2021 Në ora: 13:36
Foto ilustrim

Kushtojini vëmendje të madhe shenjave të mëposhtme dhe qëndroni larg njerëzve që veprojnë në këtë mënyrë, ata nuk janë të mirë për jetën tuaj.

Ata duan të krijojnë shumë shpejt intimitet

Këta njerëz veprojnë me shumë dashamirësi, demonstrojnë besueshmëri, tregojnë shumë për jetën e tyre dhe ju inkurajojnë të bëni të njëjtën gjë për të krijuar një ndjenjë të rreme miqësie. Në fakt, ajo që ata bëjnë është të mbledhin sa më shumë informacion në lidhje me ju në mënyrë që ata të kenë armë për manipulimet tuaja të ardhshme. Manipuluesit përdorin ndjeshmërinë e tyre kundër jush dhe kurrë nuk interesohen vërtet për jetën tuaj.

Ata fajësojnë gjithmonë dikë tjetër për gabimet e tyre

Ju nuk duhet të jeni një manipulues për të fajësuar të tjerët për dështimet tuaja, megjithatë, ekspertët e këtij arti e bëjnë atë në mënyrë të shkëlqyeshme. Ata arrijnë të kthejnë çdo situatë në favorin e tyre dhe helmojnë gjithmonë marrëdhënien tuaj me njerëzit e tjerë, shpesh deri në atë pikë sa të përjashtohen nga jeta juaj, madje edhe pa prova. Ata janë jashtëzakonisht të aftë për këtë, kështu që është gjithmonë mirë të dëgjosh të dy anët e historisë dhe atë që të tregon intuita jote.

Ata përpiqen të jenë gjithmonë më të mirë se ju

Edhe në situata të vështira, ata përpiqen të të harrojnë. Problemet e tyre janë gjithmonë më të mëdha se tuajat dhe ata kanë kaluar shumë më tepër se ju, kështu që ata janë në gjendje t’ju ofrojnë këshillat më të mira. Manipuluesit e bëjnë këtë në mënyrë që ju të mund t’u besoni atyre dhe t’i dëgjoni verbërisht të gjitha udhëzimet e tyre të neveritshme, duke u larguar gjithnjë e më shumë nga një jetë me liri dhe autenticitet dhe duke u bërë pikërisht ajo që ata dëshirojnë të jeni.

Ata veprojnë gjithmonë si martirë

Një manipulues është gjithnjë i etur për të ndihmuar, por kur bën pjesën e tij, ai gjen një mënyrë për t’ju bërë të ndiheni fajtorë sepse kërkon ndihmën tuaj. Në mënyrë indirekte ju tregon se ajo që ai po bën për ju është një barrë e vërtetë dhe nëse përpiqeni të thoni diçka, ai e kthen situatën, duke thënë se po bën gjithçka me zemër dhe se jeni paranojak nëse mendoni ndryshe. Me këtë, qëllimi juaj është të destabilizoni emocionalisht vetveten.

Ata nuk tregojnë respekt

Mosrespektimi shpesh shfaqet në një mënyrë shumë delikate, të tilla si provokime të vogla, fjalë të liga dhe qëndrime egoiste në jetën e përditshme. Manipuluesi mund të thotë gjithçka për sa e admironi, por midis rreshtave ai bën gjithmonë diçka që tregon të kundërtën. Mbajini sytë hapur, në mënyrë që të dalloni këtë trend.

Këto janë disa shenja që tregojnë se ekziston një manipulues në jetën tuaj. Nëse identifikoni ndonjë prej tyre, ndërpritni kontaktin me atë person sa më shpejt që të jetë e mundur, ata nuk duan të mirën tuaj dhe po ju vjedhin lumturinë!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat