Cilat janë efektet e ushtrimeve në lëkurën tuaj

Life style

Cilat janë efektet e ushtrimeve në lëkurën tuaj

Më: 4 maj 2021 Në ora: 07:34
Foto ilustrim

Nuk ka asgjë më të shëndetshme për trupin e njeriut sesa ushtrimet fizike. Ky është fakti. Por a e dini se çfarë ndodh me të vërtetë në lëkurën tuaj kur ushtroni dhe çfarë efektesh mund të ketë në të? Pasi të keni mbaruar ushtrimin, gjëja e parë që patjetër që do të vini re është një skuqje, por çfarë do të thotë kjo? Çfarë saktësisht është ky proces dhe si, në fund, ndikohet në lëkurën tuaj, pozitivisht dhe negativisht, kur ushtroni?

Përfitimet e ushtrimeve në lëkurë

-Rritja rrit rrjedhjen e gjakut në lëkurë dhe kjo siguron lëndë ushqyese për qelizat e lëkurës për t’i mbajtur ato jetësore.

-Ndërsa siguron gjak me lëndë ushqyese dhe oksigjen, ajo gjithashtu ndihmon për të hequr qafe papastërtitë që mund të kenë depërtuar në lëkurën tuaj.

-Ushtrimet zvogëlojnë stresin, kështu që indirekt përfitojnë në lëkurën tuaj.

-Së fundmi, trajnimi promovon elasticitetin e lëkurës, që do të thotë se do t’ju ndihmojë të dukeni më e re dhe më e freskët.

Efektet e mundshme negative të ushtrimeve në lëkurë

Një nga pasojat e ushtrimeve është djersitja. Kur djersiteni, mund të ndihmojë disa baktere të futen në lëkurën tuaj, kështu që duhet të bëni dush menjëherë pas stërvitjes dhe të vishni rroba të pastra pas stërvitjes, pasi bakteret mund të shkaktojnë njolla dhe puçrra të vogla. Gjithashtu, pasi djersa përmban kripë, mund të irritojë lëkurën tuaj.

A ndikon lloji i ushtrimeve në lëkurën tuaj?

Jo, nuk bën asnjë ndryshim nëse bëni yoga apo CrossFit pasi që të dy do të rrisin rrjedhën e gjakut. Por lëkura juaj do të reagojë ndryshe në varësi të sa djersitni. Përfundimi është se bërja e dushit dhe ndryshimi i rrobave menjëherë do të zvogëlojë shanset që bakteret të hyjnë në poret tuaja dhe të shkaktojnë puçrra ose probleme të tjera të lëkurës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat