Katër mënyra të vlefshme për të përdorur shampon e fëmijëve

Life style

Katër mënyra të vlefshme për të përdorur shampon e fëmijëve

Më: 4 maj 2021 Në ora: 15:05
Foto ilustrim

Këto përdorime janë plotëissht të sigurta dhe efikase.

Lani fytyrën:

Nëse shampoja për fëmijë është mjaft e butë për lëkurën e kokës së fëmijës tuaj, atëherë do të ishte mjaft e butë për lëkurën tuaj.

Dermatologët shpesh rekomandojnë që njerëzit me ekzemë (dermatit seborrheik) të përdorin shampo për fëmijë për të larë fytyrën çdo ditë.

Trajtoni inflamacionet e vogla të syve:

Ke qepalla të kuqe dhe kruarje? Ju mund të keni blefarit, i cili është një çrregullim i zakonshëm i syve shpesh i shkaktuar nga bakteret.

Simptomat përfshijnë kruajtje, skuqje, djegie dhe kore në qepallat pas zgjimit. Vendosni një kompresë të ngrohtë për të liruar koren, pastaj pastroni butësisht kapakët tuaj me një përzierje uji dhe shampo për fëmijë.

Për të larë qenushin tuaj:

Nëse shampoja është mjaft e butë për një fëmijë, ajo është mjaft e butë për mikun tuaj më të mirë me katër këmbë. Por lëkura e qenit dhe lëkura e njeriut kanë ekuilibra të ndryshëm Ph, sipas American Kennel Club.

Përdorimi i një shampo njerëzore – qoftë edhe e butë – mund të jetë shumë e fortë për lëkurën e një qeni, duke e bërë atë më të prekshëm nga bakteret dhe parazitët. Gjithashtu mund ta bëjë atë të kruhet. Nëse është një rast urgjence, një shampo e butë për fëmijë është një mundësi e mirë.

Lani furçat e tualetit:

Furçat e pista mund të jenë terren për bakteret. Kjo mund të dëmtojë shëndetin dhe fytyrën tuaj duke shkaktuar puçrra dhe skuqje, thotë Akademia Amerikane e Dermatologjisë (AAD). Furçat e pista mund të lahen me ujë dhe shampo fëmijësh. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat