Kafeina për rritjen e flokëve: Gjithçka që duhet të dini

Life style

Kafeina për rritjen e flokëve: Gjithçka që duhet të dini

Më: 9 maj 2021 Në ora: 10:18
Foto ilustrim

Marrja e kafeinës stimulon rrjedhjen e gjakut në skalpin tuaj. Dhe kjo është thelbësore sepse gjaku është ai që ushqen kokën tuaj me oksigjen dhe lëndë ushqyese që i duhen për të qëndruar të shëndetshëm.

Në një studim laboratorik të viti 2017, zbuloi se kafeina ndihmon në bllokimin e DHT (hormoni kryesor për rënien e flokëve).

Nëse keni humbje të flokut më shumë se sa sasia e duhur gjatë ditës, kafeina kundërvepron me hormonin përgjegjës për rënien e flokut dhe e 'sulmon' atë duke bërë të mundur daljen e qimeve të reja më të shëndetshme.

Pra, në thelb, mendoni për kujdesin ndaj flokëve me kafeinë si një formë parandalimi dhe si një mënyrë  për të marrë flokë më të gjatë, më të trashë dhe të shëndetshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat