Gra, hani molla për jetë më të mirë seksuale!

Life style

Gra, hani molla për jetë më të mirë seksuale!

Më: 4 qershor 2021 Në ora: 14:34
Ilustrim

Është thënë prej kohësh që një mollë në ditë e mban larg mjekun. Por tani fruti është treguar të jetë afrodiziak pasi studiuesit zbuluan se ngrënia e një molle në ditë mund të përmirësojë jetën seksuale të grave.

Shkencëtarët zbuluan se konsumi i rregullt ditor i mollës mund të rrisë kënaqësinë seksuale tek gratë e shëndetshme.

Studiuesit në Spitalin Rajonal Santa Chiara në Trento, Itali besojnë se sa më shumë mollë që konsumojnë gratë, aq më i lartë është niveli i funksionit seksual.

Studimi, i botuar në Arkivat e Gjinekologjisë dhe Obstetrikës, analizoi 731 gra italiane të moshës 18 deri 43 vjeç.

Secilës pjesëmarrëse iu kërkua të raportonte për konsumin e tyre të përditshëm të mollëve dhe zakonet e të ngrënit.

Më pas grupi u nda në dy, me një seksion u kërkua të hante një ose më shumë mollë në ditë dhe një tjetri u tha të hante më pak se një në ditë.

Të gjitha pjesëmarrësve u kërkua më pas të plotësonin Indeksin e Funksionit Seksual të Femrave (FSFI), i cili përfshinte 19 pyetje në lidhje me aktivitetet e tyre seksuale, përfshirë frekuencën dhe kënaqësinë e përgjithshme.

Studiuesit zbuluan se ngrënia e një molle në ditë ishte e lidhur me rezultate më të larta, duke sugjeruar se kjo rrit kënaqësinë e tyre seksuale.

Mollët janë zbuluar se kanë shumë përfitime shëndetësore. Në vitin 2012, shkencëtarët zbuluan se fruti uli ndjeshëm nivelet e yndyrës në gjak në gratë në menopauzë, grupi më i rrezikuar nga sulme në zemër dhe goditje në tru.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat