Mund të rrisin energjinë seksuale në një takim, me këto ushqime afrodiziake

Life style

Mund të rrisin energjinë seksuale në një takim, me këto ushqime afrodiziake

Më: 21 qershor 2021 Në ora: 16:28
Foto ilustrim

Disa takime janë padyshim romantike: një shëtitje në plazh në perëndim të diellit ose një përqafim në pikën më të lartë të qytetit duke parë dritat e tij. Kush nuk do të ndjente emocione të forta që e përfshijnë në ato momente? Por a e dini se çfarë mund të rrisë energjinë seksuale menjëherë në një takim? Ushqimet afrodiziake.

Çfarë është saktësisht

Fjala “afrodiziak” vjen nga emri i perëndeshës Afërditë dhe sipas Organizatës Amerikane të Shëndetësisë, afrodiziaku përcaktohet si çdo produkt që mund të rrisë dëshirën seksuale ose të përmirësojë performancën seksuale. Një aromë, një ushqim ose një substancë mund të konsiderohet afrodiziak.

Si funksionojnë ushqimet afrodiziake

Të dy burrat dhe gratë kanë një hormon, oksitocin, i njohur gjithashtu si “hormoni i dashurisë”, i cili është ai që shoqërohet me marrëdhëniet njerëzore dhe ndjenjën e prekjes. Në të njëjtën kohë, zvogëlon ndjenjën e frikës dhe forcon ndjenjën e besimit. Së bashku me dopaminën dhe serotoninën, ata janë përgjegjës për emocionet pozitive.

Oksitocina sekretohet gjatë orgazmës dhe është e lidhur ngushtë me epshin. Ndërsa nuk mund ta merrni menjëherë nga ushqimi, ka ushqime që rrisin nivelet e gjakut. Pas konsumimit, ushqimet afrodiziake promovojnë relaksimin e enëve të gjakut, përmirësimin e rrjedhjes së gjakut në organet gjenitale dhe për këtë arsye ndjenjën e kënaqësisë.

Cilat janë ushqimet më të famshme afrodiziake?

Sigurisht, keni dëgjuar për luleshtrydhet dhe çokollatën e zezë. Megjithatë, përtej kësaj, vera e kuqe, kafeja, kikirikët, mjalti, xhenxhefili dhe specat e kuq, i përkasin të njëjtës kategori.

Ide për të përfshirë në takimin tuaj

Kombinoni çokollatën dhe luleshtrydhet.

Përgatitni një darkë romantike dhe si një ëmbëlsirë shkrini çokollatën, në të cilën do të zhytni luleshtrydhe të freskëta.

Piknik me prodhime deti

Lejimi i motit, një ide e shkëlqyeshme për takime është një piknik në plazh ose në male. Nëse shpresoni për një moment pasioni pas takimit, mbushni shportën tuaj me ushqimet e tjetra afrodiziake që dëshironi.

Vizitë në një punishte vere

Ecni nëpër vreshta, shijoni pamjen e bukur dhe verën aromatik. Edhe nëse shëtitjet tuaja janë të lodhshme, atëherë thjesht ndani një shishe verë të kuqe në shtëpi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat