​Sa ujë duhet të pini për të humbur peshë dhe çfarë të shtoni për më shumë efekt?

Life style

​Sa ujë duhet të pini për të humbur peshë dhe çfarë të shtoni për më shumë efekt?

Më: 14 shtator 2021 Në ora: 23:31
Foto ilustrim

Cila është sasia ideale e ujit për të përshpejtuar metabolizmin dhe për të djegur kalori dhe çfarë mund të pini në vend të ujit?

Ne zakonisht nuk e kuptojmë fare se sa të dehidratuar jemi derisa të fillojmë të ndiejmë lodhje pasdite gjatë ditës së punës, të ndiejmë dhimbje koke ose të shohim dehidratim të shfaqur në lëkurën tonë.

Përfitimet e hidratimit të duhur janë të shumta - kontribuon në tretjen e duhur, përmirëson ngjyrën dhe përshpejton metabolizmin. Sa ujë për të pirë për të humbur peshë, për të pastruar lëkurën ose thjesht për të mbajtur trupin dhe trurin në shëndet optimal tregojnë për revistën Byrdie, Liz Josefsberg, një eksperte për humbje peshe, dhe Amy Lee, një interniste e specializuar në problemet e obezitetit.

"Sasia minimale e ujit që duhet pirë gjatë ditës është debatuar prej kohësh," vëren Josefsberg, duke vënë në dukje se tetë gota ujë tashmë janë bërë rregull.

Amy Lee, thotë se rekomandohen edhe sasi më të mëdha uji. Mesatarisht 3.7 litra lëng në ditë për burrat dhe 2.7 litra për gratë (varësisht nga klima në të cilën jeton personi, aktiviteti fizik, kushtet fizike të tilla si shtatzënia dhe shëndeti i përgjithshëm). Duhet të merret parasysh që ne gjithashtu marrim ujë përmes ushqimit dhe lëngjeve të tjera.

Cila është sasia ideale e ujit për të rritur metabolizmin dhe për të djegur kalori?

Josefsberg e di nga përvoja se për klientët e saj, pirja e mjaftueshme e ujit është pothuajse artikulli më i rëndësishëm për humbjen e peshës. "Uji menjëherë u jep atyre më shumë energji sepse organet si truri dhe zemra marrin karburant dhe nuk ka zëvendësim midis ndjenjave të urisë dhe etjes dhe toksina eliminohet më lehtë nga trupi."

Lee vëren se trupi i secilit është i ndryshëm, dhe konsumi i ujit gjithashtu varet nga niveli i aktivitetit tonë individual.

"Përmes aktiviteteve të përditshme, trupat tanë mund të humbasin tre deri në katër litra në ditë vetëm duke djersitur, urinuar, jashtëqitur," thotë Lee. Ne humbim vetëm një deri në dy litra duke marrë frymë.

"Për të humbur peshë, të gjitha pijet e ëmbla duhet të zëvendësohen me ujë ose çaj bimor dhe të pini sasitë e rekomanduara ditore prej 2.7 litra për gratë, ose 3.8 litra në ditë për burrat," këshillon Lee.

Cilat pije të tjera mund të konsumoni për të plotësuar kuotën tuaj të ujit?

Uji është mënyra më e shëndetshme për të qëndruar të hidratuar, por ka mënyra të tjera për të përmbushur kuotën tuaj ditore.

"Mos përdorni ujë diete ose pije me ëmbëlsues artificialë," paralajmëron Lee, pasi ato mund të shkaktojnë dëshira për ushqim te disa individë. "Lëngjet me sheqer natyral mund t'ju bëjnë të dëshironi të pini sasi më të mëdha të të njëjtit lëng," vëren ajo, duke shpjeguar se në këtë mënyrë marrja e kalorive mund të rritet. Josefsberg beson se alternativat e mira janë çaje bimore dhe ujërat me shije pa sheqer.

Si të bëni ujë me shije që do t’ju hidratojë dhe do ta pasurojë më tej trupin tuaj me lëndë ushqyese?

Helena Jakolish, konsulente e të ushqyerit shëndetësor dhe autore e kuzhinierëve me ushqime pa alergjen, këshillon:

"Vendosni fruta dhe perime të prera në një kavanoz litri në fund të tasit. Shtoni akull sipas dëshirës dhe mbushni me ujë rreth një filxhan dhe mbyllni me kapak. Pija e përgatitur mund të konsumohet menjëherë, por rekomandohet ta vendosni në frigorifer për disa orë që frutat dhe perimet të lëshojnë aromën e tyre. Kombinimet janë të pafundme, dhe në të njëjtën kohë do të habiteni sa më lirë dhe më i shëndetshëm mund të bësh sesa të blesh ujë në një dyqan të shtojcave artificiale".

Jakolish rekomandon këto kombinime:

-Limon, portokall dhe xhenxhefil pasi ato zvogëlojnë aciditetin e trupit

-Dredhëza dhe agrume për humbje peshe

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat