Këto 10 gjëra i bëjnë çiftet e lumtura para gjumit

Life style

Këto 10 gjëra i bëjnë çiftet e lumtura para gjumit

Më: 25 shtator 2021 Në ora: 07:47
Ilustrim

Është shumë e rëndësishme të kaloni pak kohë me partnerin tuaj para se të shkoni për të fjetur.

Nuk ka rëndësi se sa kohë duhet të rrini së bashku – një orë ose vetëm disa minuta. Nëse jeni veç ju të dy duke e shijuar njëri-tjetrin, duke folur e treguar dashurinë tuaj, kjo pra është gjithçka që ju nevojitet.

Ne bëmë një listë të disa këshillave të thjeshta dhe shumë efektive nga psikologët.

Hiqjani zilen telefonit dhe lëreni mënjanë

Varësia nga rrjetet sociale ndikon në shtypjen e oksitocinës në trupin tuaj. Ky hormon është përgjegjës për intimitetin emocional dhe lidhjen. Psikoterapistja, Carol Carey, këshillon të ndiqni një rregull të thjeshtë: fikni telefonat, ose largojini nga vetja në orën 21:00.

Harrojeni punën

Mundohuni ta harroni punën dhe mos kontrolloni emailin tuaj të punës kur jeni në shtrat. Është shumë më mirë ta kaloni atë kohë së bashku dhe të pushoni, në mënyrë që të jeni produktiv në punë nesër. Biseda në jastëk i lidh çiftet emocionalisht, i ndihmon të harrojnë problemet dhe i bën të ndihen të relaksuar. Shmangni të folurit për punën, problemet financiare ose ndonjë gjë tjetër që mund ta bëjë partnerin tuaj të ndihet i shqetësuar.

Shkoni në shtrat në të njëjtën kohë me partnerin tuaj

Shumë çifte nuk e shohin njëri-tjetrin gjatë gjithë ditës dhe kanë zakon të shkojnë në shtrat në periudha të ndryshme. Sipas psikologut Curt Smith, çiftet e lumtura lajnë dhëmbët së bashku dhe shkojnë në shtrat në të njëjtën kohë. Kjo i ndihmon ata të ruajnë ngrohtësinë dhe intimitetin e marrëdhënies së tyre.

Ndiqni një rutinë

Ndjekja e së njëjtës rutinë të gjumit çdo ditë ju ndihmon të flini më mirë. Teksa ndiqni një rutinë të njohur, truri juaj merr një sinjal të afrimit të kohës së gjumit dhe e përgatit trupin për gjumë. Nëse ndiqni të njëjtën rutinë së bashku me partnerin tuaj, kjo do ta bëjë marrëdhënien tuaj më intime dhe të besueshme.

Bëni një bisedë zemra-zemrës

Kushtojini vëmendje ndjenjave të njëri-tjetrit. Nuk keni nevojë të jepni këshilla ose të gjeni zgjidhje të menjëhershme për problemet. Ndonjëherë thjesht duam të flasim dhe të ndiejmë kujdesin dhe mbështetjen e të dashurve tanë.

Psikologu, Ryan Howes, sugjeron që t’i kushtoni disa minuta para se të flini për t’i shprehur partnerit tuaj ndjenja pozitive. Kjo do të ndihmojë që dita të përfundojë me një notë pozitive dhe t’ju bëjë të ndiheni më mirë. Kjo gjithashtu ka një ndikim pozitiv në disponimin tuaj të përgjithshëm.

Mundohuni të harroni gjithçka që ndodhi atë ditë dhe lërini të gjitha problemet dhe shqetësimet tuaja jashtë derës së dhomës së gjumit. Tregojini partnerit tuaj se sa shumë e doni. Është shumë e rëndësishme të jesh serioz dhe i sinqertë kur shpreh ndjenjat e tua.

Mos debatoni ose mos hyni në biseda të nxehta

Curt Smith na kujton që të përpiqemi të mos përfshihemi në grindje para se të flemë. Grindja në shtrat nuk ndihmon kurrë për të zgjidhur një problem. Për më tepër, është më e vështirë për ju të dy të bini në gjumë dhe të nesërmen do të ndiheni në depresion.

Mbajeni dhomën e gjumit pa fëmijë

Sipas psikologut Michael Viner-Davis, e vetmja kohë që mund t’i lini fëmijët tuaj të flenë në shtratin tuaj është kur ata kanë ndonjë makth. Në çdo kohë tjetër, dhoma juaj e gjumit duhet të jetë hapësira juaj private. Duhet ta mbani atë hapësirë ​​për ju të dy për ta ruajtur intimitetin tuaj.

Mos e ndani shtratin me kafshët tuaja shtëpiake

Siç është raportuar nga hulumtimi i Universitetit të Kansas, 63 % e njerëzve që flenë me kafshët e tyre nuk flenë mjaftueshëm. Kafsha juaj nuk mund të fle gjatë natës dhe shpesh shqetëson gjumin tuaj. Për më tepër, të kesh një kafshë shtëpiake në shtratin tënd shkel “rregullin 2” në dhomën tuaj të gjumit.

Bëjini njëri-tjetrit masazh

Specialistët nga Fondacioni Kombëtar i Gjumit konfirmojnë se një masazh i lehtë dhe relaksues para se të shkoni në shtrat përmirëson cilësinë e gjumit tuaj, zvogëlon ankthin dhe afron çiftet më afër së bashku.

Mos harroni përqafimet dhe puthjet

Mos harroni ta puthni partnerin tuaj para se të flini si dhe ta përqafoheni për disa minuta kur jeni tashmë në shtrat. Kjo është shumë relaksuese dhe ngjall emocione pozitive. Psikologët janë të bindur se nëse përqafoheni teksa bini në gjumë, marrëdhënia juaj nuk është në telashe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat