Këto rregulla duhet të ndiqni gjithmonë në frigoriferin tuaj

Life style

Këto rregulla duhet të ndiqni gjithmonë në frigoriferin tuaj

Më: 20 tetor 2021 Në ora: 14:50
Foto ilustrim

Është fakt se frigoriferi është një nga pajisjet që përdorim ndoshta më shumë se të gjitha të tjerat në shtëpi.

Pikërisht sepse është kaq i dobishëm, ka nevojë për vëmendjen e vet. Ne patjetër duhet të ndjekim disa rregulla në mënyrë që ushqimi të ruhet siç duhet. Disa zakone të përditshme që shumë prej nesh i ndjekin janë të gabuara dhe është mirë t’i ndryshojmë ato.

Shikoni më poshtë tre rregulla që duhet të ndiqni:

Vendoseni frigoriferin tuaj në mes 1 ° C dhe 4 ° C për ta mbajtur ushqimin në 5 ° C ose më të ulët.

Mos e mbushni frigoriferin, dëmton ushqimin. Nëse është shumë e plotë ajri nuk mund të qarkullojë, gjë që ndikon në shpërndarjen e temperaturës në dhomë.

Asnjëherë mos vendosni ushqim të nxehtë në frigorifer, pasi kjo do të shkaktojë rritjen e temperaturës së përgjithshme dhe mund të çojë në helmim nga ushqimi dhe prishje të ushqimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat