Njerëzit e mirë shkojnë te psikologu për shkak të njerëzve të këqij

Life style

Njerëzit e mirë shkojnë te psikologu për shkak të njerëzve të këqij

Më: 21 tetor 2021 Në ora: 20:38
Ilustrim

Është një botë e çuditshme. Një botë në të kundërt. Dhe kështu njerëzit e mirë duhet të shkojnë te psikologu për të mësuar se si të reagojnë dhe të mbajnë gabimet e njerëzve të këqij. E gjithë kjo ka një emër dhe quhet sëmundje emocionale. Ose e shpirtit. Ai keqtrajtim i vazhdueshëm, i ndjerë nga njerëzit e respektuar përballë keqdashjes së përgjithshme dhe të shfrenuar.

Pse njerëzit e mirë shkojnë te psikologu?

Disa sociologë, përfshirë Baumanin e ndjerë, kanë analizuar lëvizjen e shoqërisë që filloi me ardhjen e teknologjisë. Një model jete dhe marrëdhëniesh të bazuara në një teprim teknologjik, i cili i bën të gjithë individët, përfshirë njerëzit e mirë, të ndiejnë efektet e tij. Ajo që ekspertët e quajnë depersonalizim, pra paaftësia për të dashur veten dhe fqinjin.

Njerëzit e mirë, ata që kanë pak pika të thjeshta referimi, e gjejnë veten të katapultuar në një univers pa formë dhe kontradiktor. Në jetën reale, megjithatë, që jetohet midis punës dhe angazhimeve, sigurisht që gjërat nuk janë më mirë.

6 karakteristikat e njerëzve të ndjeshëm. Zbulo nëse ju përkasin!

Konkurrenca ekstreme, materializmi çoi në teprime, një nevojë jetike për sukses, rrethojnë ndjeshmërinë e atyre që luftojnë për të vazhduar para. Prandaj, ata që ne i quajmë njerëz të mirë, ndoshta më të thjeshtë, më pak konkurrues, vuajnë qartë nga kjo botë e nxituar, sipërfaqësore. Në kundërshtim. Ata vuajnë nga mëkatet e njerëzve të këqij.

3 arsye pse njerëzit e mirë dhe të sjellshëm janë shpesh të trishtuar

Sepse është pikërisht ky pranim, kjo apati përçmuese ndaj së keqes që shkakton shqetësim te njerëzit e mirë. Të cilët nuk janë në gjendje të përjetojnë padrejtësitë dhe vdekjet me një indiferencë të lehtë.

Pasojat / Njerëzit e këqij dëmtojnë njerëzit e mirë

Humbja e drejtimit, pikat e referencës, dallimi i qartë midis së mirës dhe së keqes, është fati i shumë njerëzve të mirë. Njerëz të paaftë për të vendosur barriera mbrojtëse, për të mbrojtur veten nga njerëzit e këqij, ndoshta sepse janë vetëm ose të dobësuar nga kaq e keqe. Shpirtra që përfundojnë duke u sëmurur.

Injorimi i njerëzve të këqij është i mirë për shpirtin dhe lëkurën

Efektet e shqetësimeve të tilla ndonjëherë janë të dukshme, në shumë raste të tjera më pak, duke gjeneruar përfundimisht një lloj mburoje pas së cilës të ngulit ndjeshmërinë e dikujt. Mbretëria ideale ku keqdashja, shpifja, zilia mund të lulëzojnë deri në atë pikë sa të bëheni modeli për t’u përshtatur.

A është e mundur të kundërshtosh të gjitha këto? A është e mundur të parandaloni që mbretërimi i ligësisë, shpifjes dhe zilisë të vazhdojë të lulëzojë? A është e mundur që njerëzit e mirë të mos ndihen më aq vetëm, por të marrin pjesë në një botë të aftë për të afirmuar drejtësinë, dinjitetin, njerëzimin?

Vlera që nuk kanë të bëjnë me terapinë psikologjike, por që duhet të jenë edhe një herë baza për një jetë të denjë për emrin. Pyetje-përgjigjet e të cilave duhet të vijnë nga secili prej nesh. Nga bindjet, nga gjestet tona, nga dëshira për të njohur veten. Për të qenë njerëz të mirë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat