Tre mënyra të zgjuara për të humbur peshë pa dietë të rënduar

Life style

Tre mënyra të zgjuara për të humbur peshë pa dietë të rënduar

Më: 25 nëntor 2021 Në ora: 06:18
Foto ilustrim

A e dini se ju mund të humbni peshë duke ndryshuar dietën tuaj dhe duke futur zakone më të pastra të të ngrënit me ushqime të herëpashershme?

Nutricionistja Azra Khan ka ndarë tre mënyra të zgjuara me tw cilat mund të arrini peshën tuaj të dëshiruar, pa bërë asgjë shumë dramatike.

Khan tha se dikush mund të krijojë me zgjuarsi një “deficit kalori” në dietën e tyre pa kompromentuar atë që hanë. Një deficit kalori është në thelb një mungesë e numrit të kalorive që konsumon, në raport me numrin e kalorive që nevojiten për të mbajtur peshën aktuale të trupit.

Këtu janë disa mënyra të sigurta për të humbur peshë pa mbajtur dietë:

Trajnim me peshë

Nutricionistja këshilloi se ky proces do të ndihmojë në rritjen e metabolizmit duke rritur muskujt tuaj.

Agjërim me ndërprerje

Agjërimi me ndërprerje përfshin agjërimin për një periudhë kohe pas ngrënies së një vakti të shëndetshëm. Parimi bazë është t’i jepet trupit kohë për të tretur ushqimin, djegur yndyrën e tepërt të trupit dhe detoksifikimin. Konsiderohet më i përshtatur me ritmin cirkadian të trupit, përcjell Klankosova.tv

Të kesh 1 gram proteinë për kg peshë trupore

Eksperti këshillon që të hani dhe të përfshini më shumë proteina në dietën tuaj, në mënyrë që të qëndroni të ngopur dhe të ngopur për më gjatë, në krahasim me ndjenjën e urisë dhe ngrënies gjatë gjithë ditës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat