Një shef i mirë duhet të ketë këto 9 cilësi

Life style

Një shef i mirë duhet të ketë këto 9 cilësi

Më: 27 nëntor 2021 Në ora: 07:16
Ilustrim

Mund të jetë e vështirë të kuptoni nëse jeni një shef i mirë, apo do të bëheni i tillë në një të ardhme. Ja disa nga cilësitë që duhet të ketë një shef i mirë në mënyrë që të mund të drejtojë një kompani të suksesshme.

Është një trajner i mirë – Në vend të zgjidhjes së problemeve për ekipin e tyre apo lënia e tyre pa asnjë lloj udhëzimi, një shef i mirë përdor problemet si një përvojë mësimi për të ndihmuar ekipin e tyre të përmirësohet.

Fuqizon ekipin dhe nuk kontrollon edhe gjënë më të vogël – Gjithkush pëlqen të ndihet i autorizuar për të marrë vendimet e veta dhe beson se ato janë të drejtat. Një shef i mirë i jep njerëzve lirinë për të eksperimentuar dhe për të marrë rreziqe duke u dhënë atyre mbështetjen që ata kanë nevojë për të bërë më të mirën e mundshme.

Krijon një mjedis gjithëpërfshirës për ekipin – Askush në ekip nuk duhet të ndihet i zënë ngushtë nga një ide apo nga frika për të marrë një rrezik. Një shef i mirë u jep mundësinë të gjithëve për të guxuar dhe shprehur veten.

Është produktiv dhe i orientuar drejt rezultateve – Shefat dëshirojnë t’i bëjnë ata përreth tyre që të besojnë se mund të kryejnë mirë çdo detyrë. Ata e dinë se si të motivojnë ekipin e tyre për të prodhuar përmbajtjen e cilësisë më të lartë të mundshme.

Është një komunikues i mirë – Njerëzit të cilët dëgjojnë mendimet e të tjerëve dhe komunikojnë informacionin në mënyrë efektive, i bëjnë ato shefa të mirë. Ata gjithashtu vlerësojnë ekipin kur gjërat bëhen mirë.

Mbështet zhvillimin e karrierës dhe mund të diskutojë performancën e punonjësve. Shefat e mëdhenj i trajtojnë anëtarët e tyre të ekipit si një investim, jo një mjet për përfitime personale.

Ka një vizion dhe strategji të qartë për ekipin – Ata e dinë se kur kompania është në krye dhe e bën të sigurt që të gjithë të tjerët janë në të njëjtën rrugë.

Bashkëpunon brenda kompanisë – Shefat e mëdhenj kanë cilësinë për ta bërë të gjithë kompaninë të ndihet sikur po punojnë së bashku, në vend që të vendosin ekipe kundër ekipeve.

Është një vendimmarrës i fortë – Realiteti është që bosët duhet të marrin vendime të vështira. Ndonjëherë gjysma e skuadrës dëshiron të shkojë në një mënyrë dhe gjysma tjetër në mënyrë tjetër, shefi është ai që duhet të marrë vendimin e duhur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat