Zbuloni të gjitha efektet e dobishme të kefirit

Life style

Zbuloni të gjitha efektet e dobishme të kefirit

Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 07:20
Ilustrim

Përveçse është jashtëzakonisht i shëndetshëm, mund t’ju ndihmojë në kujdesin e flokëve dhe lëkurës

Me siguri keni dëgjuar se kefiri është një nga ushqimet më të shëndetshme, por ndoshta nuk e keni ditur se mund t’ju ndihmojë edhe në kujdesin e lëkurës dhe flokëve të thatë.

Ju gjithashtu mund të përhapni kefir në të gjithë trupin, posaçërisht ndihmon njerëzit që kanë lëkurë jashtëzakonisht të thatë në duar.

Do të keni efektin më të mirë nëse e shfrytëzoni si me përdorim të jashtëm ashtu edhe me përdorim të brendshëm.

Maskë fytyre

Lyejeni kefirin në të gjithë fytyrën dhe prisni që të përthithet. Përsëriteni procedurën, derisa të shihni që lëkura nuk përthithet më – kjo do të thotë se është e hidratuar mjaftueshëm, ndaj shpëlajeni me ujë të vakët.

Kefir kundër qeskave të syve

Kur krijohen qeska rreth syve, përzieni 1 lugë çaji limon dhe 2 lugë çaji kefir dhe njomni qepallat. Limoni ndihmon në zbardhjen e tyre, ndërsa kefiri në hidratim. Shpëlajeni me ujë të vakët kur të thithë gjithçka dhe do të dukeni shumë më të freskëta.

Maska e flokëve

Trajtoni flokët tuaj me një maskë kefir një herë në javë. Përzieni gjysmë filxhani kefir me dy lugë vaj ulliri dhe aplikojeni në flokë të thatë. Mbajeni paketimin për gjysmë ore deri në një orë, më pas shpëlajeni mirë dhe lani flokët me shampo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat