Keni shumë stres?

Life style

Keni shumë stres?

Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 07:01
Ilustrim

Ne jetojmë në një botë të mbushur me stres, kështu që nuk duhet të na habisë aspak se vetë jemi vazhdimisht nervozë dhe të shqetësuar. Atëherë, çfarë mund të bëjmë përballë këtyre sfidave të jetës? Ka disa aktivitete që do t’ju ndihmojnë të vendosni veten në plan të parë, të përqendroheni dhe të mos humbni kontrollin e emocioneve dhe mendimeve tuaja. Zgjidhni një nga këto letra dhe zbuloni saktësisht se cili aktivitet do t’ju ndihmojë të përballoni më shumë stresin.

Nëse keni zgjedhur:

Nr. 1

Kalimi i kohës në natyrë është mënyra më e mirë për të zvogëluar stresin. Qoftë një shëtitje e thjeshtë apo një aktivitet fizik, ju automatikisht do të ndaheni nga zhurma e jetës dhe do të mbusheni me energji të re. Elementet natyrore gjithashtu do t’ju ndihmojnë të ktheheni në bazat, domethënë duke u përqëndruar në tokë.

Nr. 2

Ndonjëherë mund ta zhvendosim fokusin tonë nga ajo që na sfidon me dhuratat tona artistike / krijuese të tilla si vallëzimi, shkrimi, piktura, këndimi, loja. Kjo krijon hapësirën për t’u marrë me situatat stresuese në jetën tonë më shpejt dhe më lehtë. Shumë njerëz menjëherë kalojnë në një lloj gjendje meditimi gjatë këtyre aktiviteteve dhe marrin qartësi në lidhje me atë që po ndodh me ta.

Nr. 3

Nuk ka asnjë mënyrë njëqind për qind të provuar për të mbrojtur atmosferën tuaj. Kjo është arsyeja pse ju duhet të mbani vazhdimisht higjenën tuaj shpirtërore. Kaloni mjaft kohë me veten, flini mjaftueshëm, hani shëndetshëm, hiqni qafe mendimet, emocionet dhe energjitë e rënda nga mendja, trupi dhe shpirti. Këto janë vetëm disa nga mënyrat se si mund të krijoni kufij të shëndetshëm midis energjisë dhe trupit fizik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat