Provoni këto pesë këshilla për të shmangur lëkurën e thatë gjatë dimrit

Life style

Provoni këto pesë këshilla për të shmangur lëkurën e thatë gjatë dimrit

Më: 10 janar 2022 Në ora: 08:42
Foto ilustrim

Lënia e lëkurës të thatë dhe pa mbikëqyrje për një kohë të gjatë mund të përkeqësojë gjendjen dhe të shkaktojë skuqje dhe çarje. Sipas ekspertëve, lëkura e thatë mund të çojë edhe në inflamacion dhe aktivizim të sëmundjeve të ndryshme. Më poshtë ju sjellim pesë këshilla që do të ndihmonin të ruani shkëlqimin e lëkurës edhe në dimër.

Krem hidratues

Mënyra më konvencionale për të hequr qafe thatësinë është duke përdorur krem ​​hidratues pasi është gjithashtu i përshtatshëm dhe efektiv. Hidratuesi në një farë mënyre ringjall lëkurën dhe e mbron atë nga dëmtimet e mëtejshme të shkaktuara nga thatësia. Zgjedhja e hidratuesit të duhur është gjithashtu e rëndësishme dhe ndërsa hidratuesit me bazë kimike mund të kenë disa efekte anësore, hidratuesit natyralë si vaji i kokosit dhe lulediellit funksionojnë më së miri për lëkurën.

Koha e aplikimit të hidratuesit

Ekspertët sugjerojnë se koha e duhur për të hidratuar lëkurën është pas dushit pasi poret e lëkurës janë të hapura në atë kohë duke lejuar një ushqyerje më të mirë. Aplikimi i butë i një vaji ose locioni hidratues para gjumit do të sigurojë gjithashtu që të zgjoheni me lëkurë më të lëmuar në mëngjes.

Lagështues

Lëkura thahet pasi mjedisit i mungon edhe lagështia në dimër. Kështu, përdorimi i një lagështues të thjeshtë për dhomën ose mjedisin tuaj, që mund të plotësojë nivelet e lagështisë së lëkurës. Dikush mund të zgjedhë një lagështues të vogël i cili mund të mbahet në në një cep të dhomës tuaj, pasi ndihmon në ruajtjen e niveleve të duhura të lagështisë në ajër, shkruan News18, transmeton Klankosova.tv.

Dietat

Nuk mjafton vetëm të ushqesh lëkurën nga jashtë, duhet të konsumosh ushqimet e duhura për ta mbajtur lëkurën të ushqyer edhe nga brenda. Ushqimet që përmbajnë yndyrna të shëndetshme si arrat, frutat e thata dhe disa fara janë të pasura me lëndë ushqyese që ndihmojnë lëkurën të luftojë motin e ftohtë. Përveç kësaj, mund të shkoni edhe tek vezët dhe peshku, të cilët janë burime të mira të proteinave dhe yndyrave.

Dushi i nxehtë

Një dush i nxehtë nuk ju ndihmon shumë kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës tuaj. Uji me temperaturë tepër të lartë largon vajrat natyrale të lëkurës suaj, duke e bërë atë të duket më e thatë dhe e lëmuar. Provoni të ulni pak temperaturën dhe të përdorni ujë të vakët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat