Po sikur foshnja të më kafshojë gjatë ushqimit me gji? Qe si mund ta ndaloni?

Life style

Po sikur foshnja të më kafshojë gjatë ushqimit me gji? Qe si mund ta ndaloni?

Më: 16 janar 2022 Në ora: 11:18
Foto ilustrim

Tri gjëra ndihmojnë kur i keni majat e sisëve të çara

Shumica e foshnjave në mënyrë të pavetëdijshme kafshojnë nënën e tyre kur thithin. Shihni si mund ta parandaloni, por edhe si t’i zgjidhni problemet.

Nuk është dukuri e pazakontë që një fëmijë të kafshojë thithat e nënës gjatë ushqyerjes me gji. Mos u shqetësoni menjëherë, sepse mund ta parandaloni këtë sjellje.

Pse një foshnjë kafshon gjatë thithjes?

▪ Dhëmbët rriten,
▪ E shqetëson ambienti,
▪ Po i flihet,
▪ Po mundohet ta kapë më mirë thithin,
▪ Kështu tregon dashuri.

Si të parandaloni që foshnja t’ju kafshojë?

1. Vendoseni foshnjën në një pozicion të rehatshëm për ushqyerjen me gji. Fikni të gjithë tingujt përreth, aromat, çdo gjë që mund të pengojë thithjen.


2. Kur vini re se nofulla e foshnjës ka filluar të bëjë një lëvizje kafshimi, thoni qartë Jo dhe largojeni fëmijën nga sisët.

3. Mjelja para dhënies së gjirit do të parandalojë që fëmija juaj të kafshojë aksidentalisht thithin tuaj.

4. Nëse foshnjës i rriten dhëmbët, masazhoni mishrat e dhëmbëve ose jepini një prerës përpara se të ushqehet me gji për t’i qetësuar.

5. Ushqeni me gji fëmijën tuaj sipas kërkesës. Kur fëmija juaj është i uritur, ai do të fokusohet në thithjen e qumështit në vend që të kafshojë.

Çfarë mund të bëj nëse thithat e mia janë plasaritur?

Po, kafshimi mund të dëmtojë, të shkaktojë dhimbje, çarje dhe parehati në thithka.

▪ Vendosni akull në thithka pas ushqyerjes me gji.
▪ Nëse mjeku ju rekomandon, mund të përdorni ilaçe kundër dhimbjeve.
▪ Lëngu i aloes mund të ndihmojë në zbutjen e lythave.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat