Mungesa e këtyre vitaminave mund të shkaktojë rënie të flokëve, ja ushqimet që ju ndihmojnë ta parandaloni

Life style

Mungesa e këtyre vitaminave mund të shkaktojë rënie të flokëve, ja ushqimet që ju ndihmojnë ta parandaloni

Më: 17 janar 2022 Në ora: 20:59
Foto ilustrim

Rënia e flokëve mund të varet nga faktorë të ndryshëm duke filluar nga gjenetika e deri te disa gjendje patologjike, madje dhe stresi. Megjithatë, kjo mund të varet edhe nga furnizimi me energji. Mangësitë në dietë dhe një dietë e pabalancuar mund të jenë shkaku i rënies së tepërt të flokëve.

Në fakt, ushqimi luan një rol kyç në shumë procese biologjike dhe gjithashtu në shëndetin e qelizave të kokës. Në bazë të rënies së flokëve mund të gjejmë edhe disa mangësi vitaminash, si për shembull mungesa e vitaminës D. Një vitaminë jashtëzakonisht e rëndësishme për trupin tonë dhe për funksione të shumta biologjike. Në fakt, ata që vuajnë nga hipertensioni dhe sëmundjet autoimune mund të kenë mungesë të kësaj vitamine të çmuar për kocka të shëndetshme dhe të forta.

Gjithashtu mungesa e vitaminave B, në vend të vitaminave A dhe C, mund të jetë shkaku i rënies dhe dobësimit të flokëve. Në veçanti, mund të ndikojnë disa mikronutrientë, si hekuri. Nga ana tjetër, ushqimet e pasura me yndyrna të pangopura, vitamina dhe minerale si zinku, magnezi dhe hekuri janë thelbësore për mirëqenien dhe shëndetin e skalpit dhe flokëve.

Ushqimet aleate

Po për drithërat dhe kakaon, si dhe ushqimet e pasura me zink, pasi ky i fundit është një substancë e domosdoshme për një skalp të fortë dhe flokë të trashë. Gjithashtu perfekte janë frutat e thata si arrat, bajamet, fëstëkët, lajthitë e pasura me antioksidantë dhe vitaminë E si dhe yndyrnat e pangopura.

Po për perimet dhe frutat e pasura me hekur, vitaminë C, antioksidantë dhe mikronutrientë thelbësorë për shëndetin e flokëve. Agrume dhe perime me gjethe jeshile si spinaqi. Bishtajoret janë gjithashtu të pasura me hekur, veçanërisht thjerrëzat përmbajnë një sasi të konsiderueshme të zinkut, prandaj ndikojnë në parandalimin e rënies së flokëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat