Keni zakon të hani thonjtë?

Life style

Keni zakon të hani thonjtë?

Më: 28 janar 2022 Në ora: 13:53
Ilustrim

Shkenca jonë ka treguar se zakoni i të ngrënit të thonjve ka shumë më tepër dhe nuk është vetëm stresi, megjithëse është një shkak kryesor.

Kur shohim dikë duke ngrënë thonjtë e tij, imagjinojmë se ai është në ankth, ndoshta edhe duke vuajtur nga një çrregullim ankthi, por ky është vetëm një opinion.

Ekziston një tipar specifik i personalitetit që lidhet me njerëzit që hanë thonjtë e tyre dhe është diçka që nuk e prisni! Ngrënia e thonjve nuk është një rrezik i veçantë për shëndetin. Ekziston mundësia që plagët të infektohen nëse lihen të hapura, por kryesisht presioni social e ka bërë këtë ves “të keq”.

Studimet kanë zbuluar se 20-30% e popullsisë, kryesisht femra, e kanë këtë zakon prej vitesh. Kjo mund t’u shkaktojë atyre probleme të vetëbesimit dhe stresit, pasi ata që hanë thonjtë shpesh kanë turp të shtrëngojnë duart ose t’i tregojnë në përgjithësi.

Kafshimi i thonjve është i vështirë dhe i vështirë për t’u prerë. Është treguar se relakson sistemin nervor dhe është një mënyrë për të lehtësuar stresin. Pra, në një farë kuptimi nocioni se ata që hanë thonjtë e tyre janë të shqetësuar është i vërtetë. Por nuk është vetëm ajo që i çon ata drejt këtij zakoni.

Lista e arsyeve pse disa njerëz hanë thonjtë e tyre është e gjatë dhe arsyet ndryshojnë. Mund të jetë një zakon që ata e kanë mbajtur me një prind ose një vëlla, një mënyrë për të qëndruar vigjilent kur janë të mërzitur, një tipar gjenetik apo edhe një mënyrë për të lënduar veten. Dhe sipas një sondazhi të fundit, shtohet një arsye më shumë: nevoja e tyre për të qenë të përsosur.

Pikërisht. Sipas një studimi të botuar në Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry, kafshimi i thonjve mund të tregojë se dikush është një perfeksionist. Besohet se është një reagim nervor ndaj një defekti.

Megjithatë, thellë në vetvete nervozizmi mund të shkaktohet nga çdo gjë: një grindje me partnerin, një mundësi e humbur profesionale, një qëllim që nuk ia arritën. E gjitha ka të bëjë me nevojën për të arritur qëllimet dhe dështimin e tyre.

Perfeksionistët janë njerëz që duan që gjërat të bëhen në mënyrën e tyre. Pra, kur gjërat nuk shkojnë siç duhet ose kur janë të trishtuar, ata priren të mërziten dhe të kërkojnë një mënyrë për të qetësuar zemërimin e tyre. Pikërisht aty qendron kafshimi i thonjve.

Autori i hulumtimit, Dr. Kieron O’Connor e përmbledh në mënyrë të përsosur këtë sjellje:

“Ne besojmë se njerëzit me sjellje të tilla të përsëritura mund të jenë perfeksionistë, që do të thotë se ata nuk mund të pushojnë dhe të bëjnë gjërat normalisht. Prandaj, ata janë të prirur për nervozizëm, padurim dhe zhgënjim kur nuk i përmbushin qëllimet e tyre.”

Pra, nëse e keni këtë zakon, duhet ta pranoni faktin që jeni një perfeksionist, pavarësisht nëse e dini apo jo. Është e vështirë ta heqësh këtë zakon, por ka mënyra dhe do të të bëjë mirë.

Ju mund të përdorni një mënyrë tjetër për të shprehur zhgënjimin tuaj, të tilla si kikboksi, të shkruani atë që ju shqetëson ose të shpërqendroni veten duke vizatuar ose bërë enigma. Si çdo gjë, ai dëshiron një punë. Nëse zbuloni se është jashtë kontrollit tuaj, mos hezitoni të kërkoni ndihmë profesionale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat