Zakonet e gjumit mund të tregojnë shumë për marrëdhënien tuaj

Life style

Zakonet e gjumit mund të tregojnë shumë për marrëdhënien tuaj

Më: 6 maj 2022 Në ora: 00:37
Foto ilustrim

Hulumtimet e fundit psikologjike të kryera në Festivalin Ndërkombëtar të Shkencës në Edinburg të Skocisë zbuluan një fakt interesant: çdo ndryshim në marrëdhëniet e një çifti të dashuruar ndikon menjëherë në pozicionet që marrin partnerët në gjumë.

Gjëja më e rëndësishme nuk është pozicioni në të cilin ata përqafohen para se të flenë ose ai që marrin menjëherë pasi kanë rënë në gjumë.

Pozicioni në të cilin flenë gjatë gjithë natës dhe zgjohen në mëngjes është i vetmi që ka vërtet rëndësi.

Pozita përqafim i muajit të mjaltit
Ky pozicion ka tendencë të ndodhë nëse çifti sapo ka filluar të takohet ose duhet të kalojë pak kohë larg njëri-tjetrit. Pozicioni është gjithashtu i popullarizuar në mesin e çifteve të martuara nëse jeta e tyre familjare është ende me pasion dhe plot butësi dhe dashuri.

Pozita e dialogut
Ky pozicion është shumë i zakonshëm në mesin e atyre partnerëve që mbajnë një lidhje të fortë mes njëri-tjetrit, por ende duhet të kalojnë më shumë kohë së bashku dhe të komunikojnë më shpesh.

Pozicioni ‘Shikimi i yjeve’
Të dy partnerët flenë në shpinë. Zakonisht, një person është i shtrirë në shpinë, ndërsa tjetri e mbështet kokën mbi shpatullën e partnerit, duke e bërë atë më të varur. Ky çift ka një kimi të shkëlqyer, por ndonjëherë njëri prej tyre e ka paksa të pakëndshme të detyrohet të marrë në konsideratë këndvështrimin (dhe në këtë rast, pozicionin) e tjetrit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat