Ja disa këshilla të thjeshta për të parandaluar rrudhat

Life style

Ja disa këshilla të thjeshta për të parandaluar rrudhat

Më: 20 maj 2022 Në ora: 06:40
Foto ilustrim

Vetëm se jeni ende në të 20-at tuaja, kjo s’do të thotë se mund të pini alkool pa masë, të flini 4 orë gjumë e më pas të pretendoni se faturat e “mëkateve” s’do të përkthehen ca vite më vonë në lëkurën tuaj.

Askush s’e do këtë, prandaj bëni mirë ta shmangni. E kemi fjalën për rudhat, të cilat po, pjesërisht mund të filloni të parandaloni edhe pse jeni ende në të 20-at.

1- Gjej produkte të fytyrës (pudër, krem, hidratues etj) me formulë të përshtatshme me llojin e lëkurës.

2- Mos thyej rregullin themelor të kujdesit të lëkurës. Pavarësisht se çfarë ndodh, se sa e lodhur je apo se në çfarë ore vjen në shtëpi, mos harro të largosh make up-in nga fytyra.

3- Mos e tepro me produktet kundër rrudhave

4– Bëj herë pas here maska rigjeneruese.

5- Përdor krem për sytë. Lodhja shfaqet e gjitha tek to!

6– Konsumo ushqime të pasura me antioksidantë, fruta, fruta të thata, peshk, manaferra etj.

7– Pi shumë ujë.

8- Mbrohu nga dielli me anë të kremrave me faktorë të lartë mbrojteje.

9– Fli gjumë. Shprehja “Gjumi i bukurisë” nuk ekziston kot.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat