Si tiparet trupore ndikojnë në perceptimet e synimeve të çiftëzimit?

Life style

Si tiparet trupore ndikojnë në perceptimet e synimeve të çiftëzimit?

Më: 23 maj 2022 Në ora: 21:00
Foto ilustrim

Sipas një studimi të ri, njerëzit me nivele më të larta yndyre janë stereotipizuar si më të interesuar për marrëdhëniet afatgjata, ndërsa ata me yndyrë të ulët në trup janë stereotipizuar se janë më të interesuar për rrahjet afatshkurtra…

“Isha i interesuar të kuptoja se si tiparet trupore informojnë stereotipet e interesit të çiftëzimit. Fokusi i literaturës së stereotipeve te çiftëzimi nuk kishte shumë informacion mbi tiparet fizike diskrete në lidhje me më shumë identitetin,” tha autori i studimit Mitch Brown.

“Shumë nga konkluzionet tona rreth vlerës së bashkëshortit të një individi shpesh ndodhin shpejt dhe historikisht ka pasur pak kohë për të shqyrtuar faktorët që mund të kërkojnë një kohë më të gjatë për të konkluduar, ose mund të mos kapin kontekstet në të cilat shfaqen preferenca të caktuara. Ky studim kishte të bënte me të treguar se si këto karakteristika fizike specifike që identifikohen lehtësisht mund të formojnë perceptime pa pasur nevojë të mbështeten në sjellje".

Studiuesit zbuluan se pjesëmarrësit meshkuj prireshin t’i perceptonin gratë me gjoks të madh si më të interesuara për çiftëzim sesa gratë me gjoks të vogël. Megjithatë, pjesëmarrëset femra i perceptuan gratë me gjoks të madh dhe gjoks të vogël në mënyrë të ngjashme. Të dy pjesëmarrësit meshkuj dhe femra i perceptuan femrat me yndyrë të lartë si më të prirura drejt marrëdhënieve afatgjata sesa femrat me yndyrë të ulët.

Muskujt dhe gjinjtë e mëdhenj janë tërheqës për burrat dhe gratë, kështu që këto karakteristika duhet t’i bëjnë perceptuesit t’i shohin këto karakteristika si diagnostike të një interesi në një strategji afatshkurtër. Anasjelltas, për shkak të lidhjes heuristike me aftësinë prindërore dhe yndyrën e trupit, përveç perceptimit të yndyrës trupore si më pak e dëshirueshme për qëndrimin e një nate, pjesëmarrësit i shihnin nivelet më të larta të yndyrës si një interes për çiftëzimin afatgjatë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat