​Pse meshkujt nuk kanë celulit?

Life style

​Pse meshkujt nuk kanë celulit?

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 20:33
Foto ilustrim

Meshkujt duket se nuk e dinë problemin e shëmtuar të celulitit për shkak të disa dallimeve fiziologjike në krahasim me gratë, duke filluar me shpërndarjen e yndyrës.

Tek femrat, shtresat e yndyrës priren të zhvillohen në sipërfaqe, drejt lëkurës, dhe kështu çdo “akumulim” është menjëherë më i dukshëm.

Te njerëzit, megjithatë, morfologjia e indit dhjamor (i cili është, në përqindje, më i ulët) bën që yndyra të zhvillohet më thellë, drejt shtresës muskulore, pa ndryshuar estetikën e lëkurës.

Pjesa tjetër është padyshim mungesa e estrogjenit, hormoneve që tek femrat ngadalësojnë eleminimin e ujit, yndyrave dhe mbetjeve, duke favorizuar grumbullimin e tyre (në kokrra) në zona të caktuara të trupit, veçanërisht në kofshët dhe të pasmet.

Nëse ana “b” e meshkujve është praktikisht e imunizuar nga celuliti, gjërat ndryshojnë ndjeshëm kur ngjiteni drejt barkut: pikërisht aty është e lehtë që këta të fundit të përqendrohen me bollëk, duke krijuar të ashtuquajturën ”tule” që (të paktën kjo ) pothuajse të gjithë meshkujt, në një moshë të caktuar e kanë.

Dhe kujdes: për këtë arsye tulet mashkullore nuk ka justifikime hormonale, por pothuajse gjithmonë është për shkak të një diete të keqe dhe të tepruar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat