Sa di ta lexosh mendjen e partnerit?

Life style

Sa di ta lexosh mendjen e partnerit?

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 12:35
Foto ilustrim

Përdorimi i fuqive mendore, i sferave të kristalit, llumit të kafesë, lavjerrësve, për shembull, ishin disa nga shumë qëllimet për të lexuar në të tashmen, në të kaluarën dhe në të ardhmen brenda dhe jashtë nesh. Kohët e fundit, shkenca gjithashtu është interesuar për këto fenomene duke studiuar përbërësit neurokognitivë dhe hormonalë të përfshirë në këto procese. Psikologët, për shembull, janë përqendruar veçanërisht në konceptin e “saktësisë empatike”, krijuar në vitet 1980 nga William Ickes, i cili konsiston në aftësinë për të mbledhur motivet, mentalitetin dhe emocionet e të tjerëve, thelbësore për mirëfunksionimin e marrëdhënieve me të tjerët.

PËRFITIMET E SAKTËSISË EMPATIKE PËR ÇIFTIN

Në mënyrë të veçantë, të kesh një nivel të mirë të saktësisë empatike midis partnerëve mund të jetë optimale, sepse mund të ndihmojë që marrëdhënia të jetë më e rrjedhshme, harmonike dhe e qetë. Në terma konkretë, saktësia empatike mund të ndihmojë për t’iu kundërvënë agresionit, grindjeve, debateve, për të frenuar shpërthimet, sulmet e zemërimit dhe çdo qëndrim që mund të shkatërrojë marrëdhënien. Është e lidhur gjithashtu me angazhimin brenda çiftit, me mbështetjen reciproke, me ndjenjën e afërsisë, intimitetit, ndarjes dhe në përgjithësi me mirëqenien e bashkëshortëve. Një nivel i mirë i ndjeshmërisë duket se e bën më të lehtë për ta kuptuar kur një person po thotë të vërtetën ose një gënjeshtër. Nga këto përfitime të shumta mund të konkludohet se ndjeshmëria është një mjet i vlefshëm për të mbështetur çiftin, por në realitet nuk është gjithmonë kështu, kjo varet nga situatat. Në disa raste është një aleat i shkëlqyeshëm, tek të tjerët, megjithatë, është një disavantazh i vërtetë.

KUR ËSHTË E DOBISHME NDJESHMËRIA NË ÇIFT?

Një saktësi e mirë empatike është një faktor pozitiv për çiftin kur ata janë në gjendje të koordinojnë sjelljet e tyre përkatëse, kur duhet të arrijnë qëllime të rëndësishme së bashku. Ndjeshmëria në raste të tilla mund të mbështesë aftësinë për të kapur dhe kuptuar arsyet që nxisin zgjedhje dhe sjellje të caktuara. Për shembull, nëse partneri propozon të mos shkojë me pushime për të kursyer më shumë para, në mënyrë që të blejë një makinë të re që është më e sigurt për të gjithë familjen, madje edhe bashkëshorti, dhe ndoshta pjesa tjetër e familjes, mund ta kuptojë, pranojë dhe mbështesë me të mirë arritjen e qëllimit përfundimtar së bashku. Një saktësi e mirë në kushtet konkrete të jetës së përditshme ju lejon të parashikoni çdo problem, mosmarrëveshje, kontrast dhe pengesa të ndryshme, dhe ndoshta t’i zgjidhni ato në pikënisje para se të ndikojnë në mirëfunksionimin e çiftit. Për më tepër, të kuptohesh me ndjeshmëri nga partneri, e bën atë të ndihet i dëgjuar, i kuptuar, i pranuar, jo i gjykuar, i mirëpritur, i dashur. Për më tepër, ata që praktikojnë ndjeshmëri duken më të prirur të mos interpretojnë në një mënyrë personale, kundër vetes, sjelljen e partnerit të tyre dhe të ndihen të tronditur, të lënduar ose të zemëruar për ta. Kuptimi i partnerit në mënyrë empatike ju lejon të kuptoni që herët nevojat, arsyet e partnerit dhe të reagoni në mënyrë konstruktive ndaj tyre.

KUR NDJESHMËRIA E LARTË ËSHTË NEGATIVE?

Ekzistojnë situata në çift, në të cilat një shkallë e lartë e saktësisë empatike mund të ketë pasoja negative. Në mënyrë të veçantë, në rrethanat e ankthit, stresi kërcënon më pak njerëz empatikë për t’u ndjerë jo mirë. Ekzistojnë pesë rrethana shqetësuese në marrëdhënie, ku të kesh më pak saktësi empatike mund të jetë një avantazh:

Diferenca të papajtueshme

Kur çifti përballet me ndryshime të papajtueshme, por përsëri duan të qëndrojnë së bashku. Nëse i perceptoni me ekstrem besimet, mendimet dhe vlerat e partnerit tuaj me saktësi dhe kujdes ekstrem si shumë të ndryshme nga tuajat, mund të lëshoni një stuhi të forte emocionale, një konflikt shumë të fortë mendor, një dyshim të paqartë për të qëndruar në çift ose për të dalë jashtë prej tij.

Filloni të shihni të metat e partnerit tuaj

Kur faza fillestare e romantizmit, idealizimit dhe idilit fillestar zhduket, zgjimi zëvendësohet nga vetëdija për realitetin dhe perceptimi i partnerit për atë që është, me të gjitha kufizimet dhe defektet e tij dhe jo vetëm meritat.

Zbuloni të vërtetat e papërshtatshme

Të qenit shumë empatik mund të zbulojë disa surpriza të këqija, të na bëjë të perceptojmë të vërteta që, ndoshta, mund të na lëndojnë më pak nëse nuk i dimë, të tilla si të kuptojmë se partneri na do, por nuk na do çmendurisht siç ndodh me ju ndaj tij.

Manipuloni dhe manipulohuni

Ndonjëherë saktësia e shquar empatike vendos në duart tona një fuqi shumë delikate: manipulimin. Duke ditur që ne perceptojmë mendimet, besimet, vlerat, ndjenjat e tjetrit, kjo na ekspozon ndaj mundësisë së manipulimit ose kontrollit të partnerit. Kjo sjellje, në planin afatgjatë, mund të rrezikojë besimin, intimitetin, harmoninë dhe stabilitetin e çiftit.

Ndërhyrja në privatësi 

Hyrja e tepruar në sferën private të tjetrit mund të na bëjë të perceptojmë ndërhyrës, të gjithëpranishëm, kontrollues dhe mund ta bëjë partnerin shumë të pakëndshëm. Ta bësh partnerin të ndjejë vetëdijen tonë për mendimet dhe gjendjet e tyre të shpirtit, mund t’i bëjë ata të largohen, dhe të tërhiqen në vetvete. Varet nga ndjeshmëria e secilit person që të kalibrojë saktësinë e tij empatike sipas situatës, në mënyrë që të mos jetë e tepërt dhe joproduktive për mbarëvajtjen e marrëdhënies në çift.

INTERESI EMPATIK

Përveç saktësisë empatike, interesi empatik është gjithashtu shumë i rëndësishëm për një marrëdhënie të suksesshme në çift. Ai sjell me vete një dozë të dukshme dhembshurie për partnerin, përvojat e tij, mendimet, veprimet, personin e tij. Për më tepër, interesi empatik shkon krah për krah me sensing e kujdesit dhe mbështetjes që i ofrohet partnerit. Kur ka nevojë për të ndihmuar partnerin, vetëm saktësia empatike nuk mund të mjaftojë. Nuk është e rëndësishme vetëm të dimë të lexojmë mendjen e tjetrit, por është gjithashtu thelbësore që e gjithë kjo të na interesojë, që të jemi të gatshëm të kujdesemi për të, ta mbështesim, gjë që nuk është gjithmonë aq e dukshme sa të ndodhë.

MËSONI NDJESHMËRINË

Edhe pse mund të ketë në dukje nivele të larta saktësie dhe interesi empatik, në të vërtetë, asgjë nuk ka humbur. Sot ka kontekste të shumta terapeutike në të cilat këto predispozita dhe aftësi mund të kultivohen. Zakonisht kjo bëhet përmes ekzekutimit të simulimeve, analizës, komentit dhe kuptimit të tyre vijues. Nuk ka rregulla të paracaktuara ose përgjithësuese se sa interes dhe saktësi duhet të përdoret në çifte të ndryshme: është thelbësore të dini si t’i kalibroni këto aftësi kohë pas kohe, në mënyrë që të bëni çdo shkëmbim optimal dhe të kontribuoni çdo ditë në ndërtimin e një marrëdhënieje që di t ’i bëjë të dy të ndihen mirë si partnerë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat