​Macet sot kanë ditën e tyre

Life style

​Macet sot kanë ditën e tyre

Më: 8 gusht 2022 Në ora: 07:07
Ilustrim

Sot është Dita Ndërkombëtare e Maceve, një prej kafshëve shtëpiake më të dashura nga njerëzit.

Macet janë gjitarë të vegjël që njerëzit i kanë zbutur si kafshë shtëpiake që nga kohërat e lashta.

Të dhënat e para historike njerëzore për macet mund të gjenden në kulturën e qytetërimit të lashtë egjiptian.

Ne të gjithë duket se i lidhim macet me egjiptianët, për shkak të adhurimit dhe konsideratës së tyre për macet si perëndi.

Mafdet ishte hyjnia e parë e njohur e maces dhe u konsiderua si mbrojtësi kundër gjarpërinjve, akrepave dhe së keqes gjatë Dinastisë së Parë, kështu që egjiptianët e lashtë, macet nuk ishin vetëm hyjni, por edhe mbrojtës.

Më vonë, pasi Dinastia Egjiptiane u shemb, macet u bënë të njohura kudo! Grekët dhe romakët i përdorën ato si kontroll të dëmtuesve, dhe në Lindje, macet fillimisht ishin në pronësi të njerëzve të pasur dhe të pasur. Por gjatë Mesjetës, në Evropë, macet u lidhën me besëtytninë dhe dyshoheshin për bartës të sëmundjes gjatë murtajës të vitit 1348, kjo është arsyeja pse shumë mace u vranë në atë epokë, dhe vetëm në vitet 1600 reputacioni i tyre filloi të rikuperohej.

Në ditët e sotme, macet duket se janë një nga ikonat e pop-it në shoqërinë moderne, ku janë rreth gjysmë miliardë sosh. Dhe, që nga viti 2002, falë "Fondit Ndërkombëtar për Mirëqenien e Kafshëve" macet kanë festën e tyre!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat