​Si ta ruani freskinë kundrejt kalimit të viteve

Life style

​Si ta ruani freskinë kundrejt kalimit të viteve

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 15:37
Ilustrim

Një studim i ri i Universitetit të Oksfordit ka gjetur prova të reja se alkooli përshpejton plakjen biologjike, duke dëmtuar ADN-në. Ekspertët ekzaminuan të dhënat nga gati 250,000 njerëz dhe zbuluan se ata që pinin mbi 17 njësi alkool në javë kishin telomerë më të shkurtër.

Studime të ndryshme kanë treguar se rrezet e diellit mund të plakin lëkurën – një studim francez i vitit 2013 nga viti 2013 zbuloi se ekspozimi UV ishte përgjegjës për 80% të shenjave të dukshme të plakjes së fytyrës.

Ne humbasim rreth 1% të masës muskulore çdo vit nga mosha 35 vjeç, duke na vënë në rrezik të osteoporozës, dobësisë dhe rënies me lëndime si fraktura të ijeve ndërsa plakemi.

Pirja e duhanit ndikon në prodhimin e kolagjenit, proteina që e mban lëkurën të shëndetshme dhe elastike. Ndërsa plakemi, trupi ynë prodhon më pak kolagjen, kjo është arsyeja pse lëkura fillon të ulet dhe rrudhet. Pirja e duhanit mund ta përshpejtojë këtë proces, duke shkaktuar plakje të parakohshme.

Ushqimet e pasura me fibra si perimet, fasulet, drithërat dhe frutat janë të lidhura me telomere më të gjata dhe jetëgjatësi të përmirësuar. Këto ushqime janë të mbushura me lëndë ushqyese si vitamina C dhe E dhe beta-karoten, si dhe antioksidantë të tjerë.

Stresi afatgjatë lidhet me telomeret më të shkurtra dhe Young thotë se është një ide e mirë të përpiqeni të menaxhoni stresin në mënyrë aktive.

Vitamina D është një lëndë ushqyese e rëndësishme për të ndihmuar në reduktimin e efekteve të plakjes, pasi nivelet e ulëta lidhen me jetëgjatësinë më të shkurtër. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat