Kuptimi shpirtëror i ekuinoksit të vjeshtës, rilindja e ëndrrave

Life style

Kuptimi shpirtëror i ekuinoksit të vjeshtës, rilindja e ëndrrave

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 12:13
Foto ilustrim

Ekuinoksi i vjeshtës bie çdo vit në fund të shtatorit (këtë vit saktësisht më 23 shtator në orën 03 dhe 03 pasdite). Është një moment shumë i veçantë tranzicioni: të lashtët besonin në vlerën e tij magjike dhe ishin të bindur se gjatë këtij momenti ekzistonte mundësia për të marrë frymëzim dhe forcë nga ëndrrat e tyre të natës.

Një periudhë plot kuptim dhe simbole ku natyra është e ngjyrosur me ngjyra të ngrohta dhe të thella, nga e verdha në të kuqe, ku gjethet bien nga pemët, duke e mbuluar të tërën me një qilim shumëngjyrësh kërcitës. Është koha për të hequr dorë nga e vjetra dhe për të krijuar vend për ndryshim.

Kuptimi simbolik i ekuinoksit të vjeshtës

Në këtë ditë të veçantë të vitit, dita dhe nata janë me kohëzgjatje të barabartë, Dielli është në zenitin e ekuatorit gjatë revolucionit të tokës dhe bën që rrezet të arrijnë pingul me boshtin e rrotullimit të Tokës. Në hemisferën veriore, ekuinoksi i vjeshtës shënon fundin e verës dhe fillon atë periudhë të vitit që për shumë është një periudhë pushimi. Një periudhë në të cilën natyra mbyllet, bie në gjumë dhe shpirti i njeriut zgjohet, ndriçon botën që po përgatitet për errësirë. Ka shumë rite që lidhen me ekuinoksin, të gjitha për të falënderuar për sezonin e kaluar dhe për të fituar favorin e atij që do të vijë me shpresën se do të jetë i butë dhe i butë. Është një periudhë shumash që duhen tërhequr, llogarish që mbyllen dhe vlerësimesh në lidhje me përfundimin e ciklit prodhues dhe riprodhues të natyrës. Në bujqësi përfundojnë të korrat, vjelin rrushin, priten netët e gjata të dimrit.

Në botën e ritualeve festive, ekuinoksi i vjeshtës festohet me emrin Mabon, i përfaqësuar si perëndia e bimësisë dhe të korrave. Mabon u rrëmbye tre netë pas lindjes së tij dhe u lirua shumë vite më vonë nga mbreti Arthur dhe kalorësit e tij. Në të njëjtën mënyrë përrallat kelte flasin për rrëmbimin grek të Persefonës, e cila rregullon ciklet e jetës së tokës. Kjo simbolikë tregon një lloj “ruajtjeje”, një rit të mbrojtjes së dhuratave të tokës që mbahen të sigurta dhe më pas sakrifikohen për një jetë të re. Në fakt, gjatë mungesës së Persefonit, nëna e saj Demetra i pengon bimët të mbijnë. Në këtë periudhë zgjidhen dhe përgatiten farat që do t’i japin jetë korrjeve të reja në pranverë, farat do të thahen dhe ruhen në errësirë dhe të freskët. Gjatë ekuinoksit njeriu duhet të lërë të shkuarën, duhet të përfundojë atë që ka qenë dhe si në natyrë pranon frytet, ashtu edhe në shpirtëroren e njeriut pranon se ka korrur atë që ka mbjellë.

Një mësim që vjen drejtpërdrejt nga Mabon është të mësoni të shijoni atë që keni në vend që të ankoheni për atë që ju mungon.

Në traditën e krishterë, ekuinoksi i shtatorit lidhet me Shën Mëhillin, Kryeengjëllin të cilit i është besuar lufta kundër forcave të së keqes. Shpata e tij, përveçse shpon dragoin, simbolizon edhe përplasjen e errësirës, një shpatë që sjell dritë. Herë pas here Shën Mëhilli përfaqësohet me një shkallë e cila është shenja në të cilën hyn ekuinoksi. Ekuinoksi është një kalim midis stinëve, nga pranvera, në verë, nga vjeshta në dimër, pak si fazat e jetës, lindjes, rritjes, zhvillimit dhe kthimit në Tokë, një cikël i përjetshëm jetësor. Vjeshta është një periudhë e qetësisë së natyrës, e cila pushon, përgatitet për letargji dhe për të ftohtin, është një periudhë në të cilën njeriu duhet të ndërgjegjësohet, të bëjë pushime, të lërë mënjanë gjërat e mira që shpenzon gjatë stinës jetike të vitit, të trajtojë. veten për pak dashuri, një pushim, një udhëtim dhe përpiqu të ndezësh shkëndijën e jetës, dritën që arrin të ndriçojë errësirën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat