Neutraliteti i trupit: çfarë është, përkufizimi dhe ndikimi

Life style

Neutraliteti i trupit: çfarë është, përkufizimi dhe ndikimi

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 17:32
Foto ilustrim

Në shoqërinë tonë, ku jemi dëshmitarë të idealizimit të trupit perfekt dhe përdorimit të tij si mjet marketingu, marrëdhënia e shumë femrave me pamjen e tyre është shpesh burim vuajtjesh. Vëreni vazhdimisht të meta fizike dhe përballje me njerëz të famshëm. Këto shfaqen vazhdimisht në rrjetet sociale të kuruara dhe pa papërsosmëri, duke shkaktuar shpesh një ndjenjë të fortë pamjaftueshmërie, e cila mund të rezultojë në keqtrajtim të vazhdueshëm.

Fenomeni i neutralitetit të trupit në rrjetet sociale

Lëvizja e neutralitetit trupor është e përhapur edhe në rrjetet sociale, veçanërisht në Instagram, përmes profileve të femrave të famshme dhe yjeve ndërkombëtare.

Ashley Graham dhe Gabrielle Caunesil

Ndër më të njohurat, është sigurisht ajo e Ashley Graham, e cila i propozon format e saj të nënës dhe gruas pa filtra. Ashtu si ajo, Gabrielle Caunesil shfaq me krenari trupin e saj gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes.

Jameela Xhamil

Zëdhënësi i neutralitetit të trupit është profili I peshuar i aktores dhe aktivistes angleze Jameela Jamil, e cila synon të rrisë ndërgjegjësimin mbi konceptet e përfshirjes dhe diversitetit.

Aurora Ramazzotti

Mes yjeve italianë, postimi i Aurora Ramazzotti sigurisht bëri bujë me një foto të fytyrës së saj pa grim. Të gjithë këta shembuj tregojnë se cilat konsiderohen si “defekte” të trupit tonë, por që në fakt janë karakteristika që kemi të gjithë dhe që kontribuojnë për të na bërë unikë dhe të mrekullueshëm, në veçantinë tonë.

Llogaria e neutralitetit të trupit në Instagram

Instagram është një nga rrjetet sociale më të njohura sot. Dhe pikërisht përmes saj janë formuar shumë lëvizje falë ndihmës së disa influencuesve që i kanë promovuar.

Iskra Lawrance

Iskra Lawrance është një modele britanike, e cila ishte një madhësi “konvencionale”. Për shkak të hipotiroidizmit, trupi i saj filloi të pësonte ndryshime drastike që ajo duhej të mësonte t’i përballonte, t’i pranonte dhe t’i dashuronte.

GirlGaze

GirlGaze është një llogari në Instagram që përmban një komunitet fotografësh. Këta njerëz janë të përkushtuar për të bërë portrete femrash të të gjitha llojeve, pa asnjë retushim dhe në asnjë kontekst.

Luisa Verdee

Luisa Verdee e përkufizon llogarinë e saj si një hapësirë të shkëlqyer për stilin personal, ku ajo jeton jetën e saj duke shijuar grimin, modën dhe jetën e saj në përgjithësi. Në të njëjtën kohë, ajo ndan edhe disa këshilla për bukurinë, modën dhe dashurinë për veten. Ju shpesh mbani seminare të “Curvy Image” për ata që kanë nevojë.

Si të zbatoni neutralitetin e trupit

Neutraliteti i trupit është para së gjithash një rrugë mendore, e cila çon në ndryshimin e perceptimit që kemi zakonisht për trupin tonë. Për të qenë në gjendje të pezullojmë gjykimin për pamjen, sekreti është të përqendrohemi në gjithçka që mund të bëjmë me trupin tonë, në nevojat, funksionet dhe aftësitë e tij. Ne duhet të dëgjojmë nevojat tona dhe të jemi më empatikë dhe mirënjohës ndaj vetvetes, duke shmangur të gjitha mendimet shkatërruese dhe duke u fokusuar në mundësitë dhe jo në kufijtë që na ofron qenia jonë. Një vështrim i ri në pamjen fizike të dikujt, i cili me kalimin e kohës çon në vetëpranim dhe në pushtimin e besimit të plotë në karakteristikat dhe veçoritë e veta, të jashtme dhe të brendshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat