Si dhe pse duhet të mësojmë për apatinë…

Life style

Si dhe pse duhet të mësojmë për apatinë…

Më: 6 tetor 2022 Në ora: 06:49
Foto ilustrim

Paaftësia, ndjenja e përhershme e lodhjes dhe zhgënjimit, rraskapitja fizike dhe mendore, si dhe humbja e oreksit dhe e interesit për pothuajse çdo gjë: ka shumë fytyra apatie dhe të mësosh t’i njohësh ato është shumë e rëndësishme.

Çfarë është apatia dhe si ta njohim atë

Apati nënkupton një status psikologjik i karakterizuar nga një rënie drastike (nëse jo nga mungesa totale) e motivimit, nga mosinteresimi për jetën në përgjithësi dhe nga një indiferencë e përgjithësuar ndaj jetës së përditshme dhe botës përreth nesh, si dhe ndaj njerëzve. E gjithë kjo vërtetohet dhe përkeqësohet nga një sërë mendimesh ndërhyrëse dhe negative, të cilat e shtyjnë mendjen në një rreth vicioz pesimizmi dhe bëjnë që gjithçka të duket e zezë, sikur nuk kishte rrugëdalje.

Çfarë duhet të bëni në rast të tendencave apatetike

Njohja e këtij çrregullimi është thelbësore për të mësuar ta njohim atë tek ne dhe tek ata përreth nesh; dhe ndërsa është mirë të konsultoheni me një mjek ose një terapist, është gjithashtu e vërtetë se ka shumë gjëra të vogla që mund të bëjmë nëse vetë ose dikush që duam vuan nga apatia. Gjëja e parë që duhet bërë është para së gjithash të pranojmë se kemi një problem dhe të kërkojmë brenda vetes forcën për ta korrigjuar atë, sa më shumë që të jetë e mundur. Vendosja e qëllimeve të arritshme dhe realiste ju ndihmon të dilni nga një rreth vicioz i motivimit të ulët dhe shqetësimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat