Cilat janë gjërat që të bëjnë të biesh në dashuri?

Life style

Cilat janë gjërat që të bëjnë të biesh në dashuri?

Më: 24 nëntor 2022 Në ora: 06:59
Florim Zeqa

Të gjithë e dimë: nuk është e mundur që një person tjetër të bjerë në dashuri me ne dhe shpesh nuk ka ndonjë taktikë që mban. Megjithatë, të gjithë e kemi pyetur veten të paktën një herë: çfarë na bën në të vërtetë të biem në dashuri? Çfarë e nxit dashurinë me shikim të parë? A është me të vërtetë vetëm kimi apo rastësi?

VETËVLERËSIMI

Këshilla e pare që do t’ju jepte çdo mik i mirë është patjetër që të keni për zemër mirëqenien tuaj. Dhe mirëqenia nuk ka të bëjë vetëm me pamjen fizike, por është një gjendje mendore ekuilibri me veten. Të ndihesh mirë nuk është thjesht një çështje fitnesi: pika e nisjes është ta duash veten ashtu siç je.

Kujdesi për mirëqenien tuaj rrit vetëvlerësimin dhe besimin te vetja. Mendo për këtë duke e kthyer pyetjen përmbys: a do të kishe më shumë të ngjarë të biesh në dashuri me një person që vetëm përçmohet ose me një person që është i vendosur qartë, i sigurt dhe që me sa duket e do veten?

BUZËQESHJA

A është një buzëqeshje e aftë të na bëjë të biem në dashuri? Ndoshta jo vetëm, por me siguri është një gjest i thjeshtë dhe spontan që menjëherë prodhon empatinë dhe mirëqenien, natyrisht nëse është një buzëqeshje e sinqertë.

SHIKO

Të dish të kontaktosh me sy hapur dhe pa siklet është një aftësi shumë e dobishme në të gjitha marrëdhëniet. Nëse flasim për dashurinë, shikimi në sytë e njëri-tjetrit është hapi i parë: shikimi është një aspekt shumë i rëndësishëm i njohjes dhe mund të ndihmojë në forcimin e tërheqjesmes jush. Mos ki frikë ‘ta shikosh’ ose të ndjesh nën vëzhgim sa herë që ai hedh shikimin mbi ty, sepse kjo është bukuria e lojës së joshjes.

INTERESA TË PËRBASHKËTA

Zakonisht njerëzit tërhiqen, sepse ndiejnë ndjenjën e fortë të lidhjes. Nëse keni interesa të përbashkëta, zakonisht dalin shumë shpejt edhe gjatë bisedave të para. Nëse jeni të dy të pasionuar pas një grupi muzikor ose ju pëlqen të ndiqni ekspozitat ose edhe të shkoni në stadium ose të dilni për darkë, lindja e diçkaje më shumë është shumë e lehtë, gjithashtu sepse menjëherë gjeni diçka konkrete për të bërë së bashku.

PAVARËSIA

Në varësi të dikujt apo të qenit i fiksuar ndaj një personi tjetër nuk janë aspekte që komunikojnë vibrime të mira, dhe kjo vlen si për burrat, ashtu edhe për gratë.

Të provosh të kesh një jetë të kënaqshme dhe të qetë (edhe nëse nuk je në çift) është patjetër një karakteristikë që ngjall interes për të tjerët. Përkundrazi, ata që nuk e vlerësojnë një karakteristikë të tillë ndoshta nuk kanë arritur ende një nivel ndërgjegjësimi që u lejon të kenë një marrëdhënie të pjekur dhe “të zgjidhur”.

DEDIKIMI

Të gjithë kemi nevojë për afrimitet emocional, përzemërsi, vëmendje dhe t’ia tregojmë ato një personi tjetër falas, zakonisht gjeneron një rreth të virtytshëm, nëse tashmë e pëlqeni njëri-tjetrin. Është e qartë se krijimi i një marrëdhënieje të vërtetë është një çështje tjetër, por duhet të fillosh diku.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat