Bëni çdo natë një “sy gjumë” në divan? Tri arsye pse duhet të hiqni dorë nga ky zakon!

Life style

Bëni çdo natë një “sy gjumë” në divan? Tri arsye pse duhet të hiqni dorë nga ky zakon!

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 09:23
Foto ilustrim

Nëse jeni nga ata njerëz që ju zë gjumi në divan çdo natë, jeni duke lexuar artikullin e duhur pasi duhet të hiqni dorë nga ky zakon.

Edhe pse divanin mund ta lidhni me momente relaksi, kjo mobilie nuk është e mirë për gjumë dhe as për shtyllën kurrizore.

Mund të shkaktojë çrregullim të gjumit

Zakonisht, kur flini në dhomën e gjumit, keni siguruar heshtje dhe errësirë ??absolute, dy elementë të rëndësishëm për cilësinë e gjumit. Megjithatë, e njëjta gjë nuk është e vërtetë në dhomën e ndenjes. Kur të zë gjumi në dhomën e ndenjes, mund të ketë drita të ndezura, televizori duke luajtur ose njerëz të tjerë që lëvizin përreth. Të gjitha këto mund t’ju bëjnë të zgjoheni pak ndërsa flini më lehtë, duke bërë që gjumi juaj të prishet dhe cilësia e pushimit të jetë më e keqe.

Ju dhemb shpina dhe qafa

Divani është projektuar për t’u ulur, jo për t’u shtrirë. Nëse jeni mësuar të flini në një pjesë të mobiljeve që nuk janë ndërtuar sipas këtyre specifikimeve, ka shumë të ngjarë që të përfundoni duke përjetuar dhimbje në qafë, në pjesën e poshtme të shpinës, në shpatull ose në ije. Një nga arsyet kryesore që e bën divanin të papërshtatshëm për të fjetur është se, si rregull, ai është më i shkurtër se një shtrat.

Mund të krijojë probleme në marrëdhënien tuaj

Nuk ka asnjë rregull sesi duhet të veprojnë çiftet dhe disa partnerë kënaqen duke fjetur të ndarë. Megjithatë, nëse jeni duke fjetur vazhdimisht në divan, ka mundësi që të bini në konflikt me partnerin, duke krijuar një debat krejtësisht të panevojshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat