5 shenja që tregojnë se jeni shumë i sjellshëm me të tjerët

Life style

5 shenja që tregojnë se jeni shumë i sjellshëm me të tjerët

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 14:24
Foto ilustrim

Sipas një psikologu, dëshira për të qenë gjithmonë i sjellshëm me të tjerët dhe në një shkallë të tepruar dëmton mirëqenien tuaj të përgjithshme.

Kur biseda u drejtohet njerëzve që duam, ne zakonisht i vendosim nevojat e tyre para tonave. Sepse na pëlqen, sepse kështu na kanë mësuar, sepse e dimë që kjo është gjëja e duhur. Kujdesi dhe mbrojtja e të dashurve tanë është ajo që i bën marrëdhëniet tona cilësore, por çfarë ndodh kur kalojmë kufirin dhe humbet i gjithë ekuilibri?

Mund të duket e çuditshme, por kur fillojmë të jemi të mirë, edhe me ata që duam dhe që na duan, mund të bëhet mjaft problematike dhe ekspertët shpjegojnë pse. Në veçanti, sipas psikoterapistes, Amber Elizabeth Smith, ka disa shenja të dukshme që tregojnë se ne bëjmë gjithçka për të trajtuar mirë të tjerët dhe jo veten. Në një postim në Instagram, ajo shpjegon gjithçka.

Nga sa përmend, ne veçuam 5 kryesoret dhe me disa prej tyre mund të identifikoheni patjetër.

Ju sakrifikoni pothuajse gjithçka për të ndihmuar të tjerët

Kjo do të thotë që mund të lini mënjanë diçka shumë të rëndësishme për ju. Pra, ju prireni të shtyheni mënjanë për të qëndruar në anën e dikujt tjetër nëse i përkisni kategorisë së njerëzve klasikë që kënaqin. Nuk vendosni asnjë kufi në marrëdhënie, për pasojë ju bëhet padrejtësi dhe vetëm pala tjetër është e lumtur.

Ke frike se duhet te jesh gjithmone i mire sepse ndryshe do te quhesh “fake”

Një tjetër shenjë se po përpiqeni të dukeni të këndshëm me të tjerët është frika juaj për t’u etiketuar si “false”. Në fakt, nëse mirësia është në ADN-në tuaj, është më e vështirë për ju të mohoni diçka dhe të zhgënjeni dikë dhe këtu duhet të vendosen ekuilibrat e nevojshëm.

Ju ndiheni përgjegjës për ndjenjat e njerëzve të tjerë

Ju do të bëni gjithçka për të parandaluar dhimbjen nga zemrat e të tjerëve, edhe nëse kjo ju kthehet kundër. Nuk ju intereson pasi çfarëdo emocioni që ata përjetojnë, ju ndiheni përgjegjës. Megjithatë, të gjithë e dimë se kjo është e pamundur.

Ju falni lehtë

Keni tendencë të harroni dhe falni gjithçka, madje edhe sjelljet më ofenduese. Ju lejoni njerëzit që ju lëndojnë të mbeten në jetën tuaj, duke i lejuar ata të përsërisin modele të dëmshme. Dhe sigurisht, ju bëni gjithçka për t’u sjellë mirë me ta, sepse në njëfarë mënyre besoni se e keni shkaktuar këtë sjellje.

Kur mendoni se dikush është i zemëruar me ju, ju bëni gjithçka për ta parandaluar atë

Çfarë do të thotë kjo? Që të filloni komplimentet dhe të përpiqeni në çdo mënyrë të pranoheni. Sigurisht, kjo është një kockë në shëndetin tuaj mendor dhe nuk e shpëton situatën. Në vend të kësaj, ajo intensifikon dhe përjetëson një gjendje të pakëndshme, nga e cila është koha për t’u tërhequr.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat