Këshilla për një gjumë më të mirë

Life style

Këshilla për një gjumë më të mirë

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 21:29
Foto ilustrim

Edhe nëse shmangni me kohë kafeinën në fund të ditës dhe nuk i përdoreni rrjetet sociale një orë para shtratit, mund të mos ju merr gjumi shpejt.

Pasi të jeni rrotulluar, kthyer jastëkun, kontrolluar orën dhe keni rënkuar mjaft për mungesën e gjumit atëherë çka duhet të bëni.

“Për t’iu përgjigjur kësaj, së pari duhet të rishikojmë atë që ‘nuk mund të bie në gjumë’ do të thotë,” thotë Rubin Naiman, PhD dhe asistent i mjekësisë në Qendrën e Arizonas.

“Në botën tonë dinamike, shumë njerëz besojnë se ata që kanë një gjumë të mirë flenë menjëherë. Ky qëndrim mund të shkaktojë ankth kur fillimi i gjumit nuk është i shpejtë, duke vonuar më tej duke rënë në gjumë”.

Këto janë disa këshilla që rekomandohen për një gjumë më të mirë:

Mos u frikësoni

Shkëputi mendimet me diçka relaksuese

Provoni  të bëni ushtrimet e frymëmarrjes para se të fleni

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat