7 përfitimet e vetmisë

Life style

7 përfitimet e vetmisë

Më: 9 dhjetor 2022 Në ora: 07:28
Ilustrim

Vetmia duket si një situatë e pashpresë, ndaj kalojmë kohë pa mbështetjen e njerëzve që duam. Realiteti i vetmuar mund të jetë për shkak të një sërë faktorësh që nuk shkaktohen gjithmonë nga qëndrimi ynë. Ndonjëherë është ekzistenca ajo që na detyron, por nëse e mendojmë mund të jetë shumë e dobishme dhe nuk duhet të jetë e frikshme. Nuk duhet ta mendojmë fjalën si sinonim të izolimit duke i dhënë asaj një konotacion negativ. Në fakt, këtu janë  7 përfitime që mund të na japë  vetmia.

1. Ju ndihmon të ndiheni mirë me veten

Të mësosh të ndihesh mirë me veten të ndihmon të ndihesh mirë me të tjerët.

2. Të bën më të guximshëm

Ndihma për të përballuar jetën me më shumë guxim dhe vendosmëri na bën më të fortë dhe më të vetëdijshëm për mundësitë tona.

3. Të bën më kreativ

Për të qenë më kreativë, duke i kushtuar kohë hobive dhe pasioneve që mund t’i kemi harruar.

4. Rritni ndjeshmërinë

Të kesh më shumë kohë për të vëzhguar veten nga jashtë dhe nga  brenda na bën të aftë të përqendrohemi te të tjerët, na mëson të jemi  empatikë. 

5. Na bën më të pavarur

Të qenit i rrethuar gjithmonë dhe në çdo rast nga njerëz e shndërron praninë e tyre në diçka të mirëqenë pa na shtyrë të krijojmë marrëdhënie cilësore, pothuajse si një zakon.

6. E bën kohën të çmuar

Na ndihmon të kuptojmë se si ta menaxhojmë kohën në dispozicion dhe ta përdorim atë në mënyrë konstruktive. Ndihmon të jemi më të përqendruar dhe na bën më produktivë.

7. Ndihmon për të reflektuar

Të menduarit për jetën e dikujt pa të tjerët na ndihmon të kuptojmë nëse jemi të lumtur, nëse po  ecim në rrugën e duhur, të bëjmë një bilanc dhe të kuptojmë nëse gjithçka është ashtu siç dëshirojmë apo nëse diçka ia vlen të ndryshohet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat