Pse i urreni të gjithë dhe çfarë duhet të bëni për këtë?

Life style

Pse i urreni të gjithë dhe çfarë duhet të bëni për këtë?

Më: 26 janar 2023 Në ora: 07:10
Foto ilustrim

A mendoni se shoqërimi është një humbje e madhe kohe? A ju duken njerëzit të cekët dhe sipërfaqësor? Për disa prej nesh, bashkëveprimi me të tjerët mund të ndihet si një punë e përditshme që më mirë do ta kapërcejmë sesa ta shijojmë. Askush nga ne nuk ka lindur për të urryer. Ky nuk ishte kurrë cilësimi ynë i paracaktuar. Por ndërsa rritemi dhe kalojmë nëpër faza të ndryshme të jetës, ne bëhemi aq të gërryer mendërisht dhe emocionalisht, saqë preferojmë të qëndrojmë vetëm sesa të jemi me këdo që tregon qoftë edhe një grimcë toksiciteti.

Pse i urrejmë të gjithë?

Pra, çfarë do të thotë kur i urreni të gjithë? Mentaliteti dhe qëndrimi juaj drejtohet nga disa faktorë për të cilët nuk jeni në dijeni. Edhe pse lëndimi dhe dhimbja emocionale mund të jenë arsyeja kryesore pse mund të mendoni se i urreni njerëzit, nëse vazhdoni të pyesni veten “pse i urrej të gjithë”, atëherë kjo ka më shumë nga sa duket.

Stresi

Po, të gjithë jemi të stresuar. Por disa prej nesh janë të stresuar më shumë se të tjerët, ndërsa disa prej nesh janë më pak të pajisur për t’u përballur me stresin e përmendur. Kjo lehtë mund të komplikojë mënyrën se si ndiheni dhe ndërveproni me të tjerët.

Stresi shpesh mund të çojë në mendime dhe emocione të forta negative si zemërimi që mund të shkaktojë ndjenja pakënaqësie, hidhërimi dhe urrejtjeje. Stresi kronik mund të na bëjë nervoz, me ankth dhe të mbingarkuar, gjë që mund të na bëjë të paduruar dhe më pak tolerantë ndaj të tjerëve. Të gjitha këto emocione mund të rezultojnë në shpërthime të shpeshta zemërimi, konflikte dhe debate që ju bëjnë të ndiheni sikur i urreni të tjerët.

Fobi sociale

Disa njerëz thjesht kanë frikë nga njerëzit e tjerë dhe e maskojnë frikën e tyre me zemërim dhe urrejtje. Fobia sociale ose çrregullimi i ankthit social i referohet një frike të fortë nga ndërveprimet dhe situatat sociale. Dikush me fobi sociale mund të ndihet seriozisht nervoz, i mbingarkuar, i shqetësuar kur duhet të ndërveprojë me të tjerët. Pra, nëse po pyesni veten “pse i urrej të gjithë?”, atëherë kjo mund të jetë vetëm për shkak të ankthit tuaj, i cili mund t’ju bëjë të ndieni zemërim dhe urrejtje ndaj të tjerëve kur detyroheni të shoqëroheni ose të ndërveproni me të tjerët.

Vetëvlerësim i ulët

Shkatërruesi i marrëdhënieve dhe i jetës. Vetëvlerësimi i dobët të mban në avantazh gjatë gjithë kohës, sikur gjithmonë të duhet të luftosh për t’u treguar vlerën tënde të tjerëve dhe vetes. Ju ndiheni se jeni më i keqi absolut dhe duhet t’i pengoni të tjerët të zbulojnë të vërtetën për ju. Kështu që ju gënjeni, manipuloni, luftoni, urreni dhe shmangni njerëzit për të mbrojtur egon tuaj të dobët. Tingëllon e trishtuar, por e vërteta nuk është gjithmonë e bukur, apo jo?

Vetëvlerësimi i ulët të bën të kesh frikë nga njerëzit – frikë se ata do t’ju refuzojnë ose braktisin, frikë se ata do të kuptojnë se nuk ia vlen vëmendjen e tyre, frikë se ata do të shohin ty të vërtetën. Pasiguritë tuaja për veten ju bëjnë të besoni se është më mirë të urreni të tjerët përpara se ata të fillojnë t’ju urrejnë.

Çrregullimi i personalitetit

Çrregullimi i personalitetit antisocial (ASPD) ose sociopatia është një sëmundje mendore ku të sëmurit i mungon vetëdija se si duhet të sillet me të tjerët. Përveçse janë manipulues, mosrespektues dhe të pasjellshëm, ata gjithashtu nuk kujdesen për ndjenjat apo të drejtat e të tjerëve. Atyre u mungon empatia dhe as nuk ndjejnë pendim. Ata ndjejnë se janë më të mirë se të tjerët dhe kanë një urrejtje të thellë për të tjerët.

Narcistët priren të kenë një ndjenjë të fryrë rëndësie, të mungesës së ndjeshmërisë, të kërkojnë vazhdimisht vëmendje dhe priren të jenë mjaft abuzues në marrëdhënie. Narcistët janë individë agresivë që mund të bëhen të dhunshëm kur kritikohen ose sfidohen. Prandaj, nuk është për t’u habitur që narcisistët i urrejnë njerëzit e tjerë, veçanërisht ata që sfidojnë lojërat e tyre të mendjes. Edhe shumë e shumë të tjera.

Por, pse? Pse i urreni të gjithë?

Sepse keni frikë. Keni frikë të afroheni me njerëzit ose të lejoni dikë të afrohet. Keni frikë se mos lëndohen. Keni frikë se mund të kaloni përsëri gjithë atë dhimbje. Keni frikë të hapeni. Keni  frikë të jeni të  pambrojtur para dikujt tjetër, edhe nëse ata kanë qëllimet më të mira.

Urrejtja është shpesh një nënprodukt i dhimbjes dhe vuajtjes emocionale. Kur ne mbajmë mëri, nuk e lëshojmë zemërimin dhe trajtojmë dhimbjen emocionale, shpesh mund të ndihet si urrejtje. Kur ndjen se askush nuk kujdeset për ty, askush nuk shqetësohet se po lëndohesh, askush nuk vjen të të shpëtojë, ti dhemb edhe më shumë. Ju zemëroheni me të tjerët, me njerëzit për të cilët ju interesonit dhe mbusheni me hidhërim. Zemra jote thyhet në aq shumë copa të shpërndara sa që përfundimisht fillon të besosh se të qëndrosh larg të gjithëve është gjëja më e mirë që mund të bësh për të mbrojtur veten.

Si të ndaloni të urreni njerëzit gjatë gjithë kohës

Praktikoni meditimin e ndërgjegjes

Zhvilloni ndjeshmëri

Praktikoni mirënjohjen

Merrni frymë

E fundit, por jo më e rëndësishmja, kur mendoni se zemërimi dhe urrejtja po ju dalin jashtë kontrollit, thjesht ndaloni dhe merrni frymë thellë. Mund t’ju ndihmojë të rinovoni veten, të ulni nivelet e stresit dhe të shmangni sjelljen impulsive.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat