Si të dukeni të sigurt gjatë një bisede

Life style

Si të dukeni të sigurt gjatë një bisede

Më: 6 shkurt 2023 Në ora: 10:27
Foto ilustriml

Ndonjëherë, është thelbësore të dukeni të sigurt gjatë një bisede. Për shembull, kur ju duhet të negocioni ose të përballeni me një situatë të vështirë pune. Megjithatë, besimi është diçka që nuk i vjen të gjithëve aq lehtë.

Ka shumë arsye pse. Ndonjëherë, kjo është për shkak të ndrojtjes ose mungesës së aftësive të komunikimit të sigurt. Herë të tjera, kjo është për shkak të faktit se personi me të cilin po flasin ose rrethanat i bëjnë shumë presion. Sido që të jetë rasti, është  e  mundur të dukeni të sigurt gjatë një bisede.

Kontakti me sy do t’ju ndihmojë të dukeni të sigurt gjatë një bisede

Që të dukeni të sigurt gjatë një bisede, duhet të bëni kontakt të drejtpërdrejtë me sy. Shikoni personin tjetër drejt e në sy. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju duhet ta mbani shikimin të fiksuar pa u pulsuar. Nëse e bëni këtë, personi tjetër mund të besojë se po e sfidoni ose jeni agresiv.

Është e mundur të stërvitni shikimin tuaj në mënyrë që të shfaqë besim. Shikojeni veten në pasqyrë për të qenë të vetëdijshëm se si i shikoni të tjerët. Mundohuni të shikoni natyrshëm në sy një person të cilit mund t’i besoni. Pak nga pak, do të mësoni të kontrolloni me vetëdije kontaktin tuaj me sy .

Toni juaj i zërit

Një person duket i sigurt gjatë një bisede nëse e transmeton mesazhin e tij pa  bërtitur. Lërini njerëzit t’ju dëgjojnë, por mos e errësoni personin tjetër me zërin tuaj. Ju mund të mësoni të moduloni tonin e zërit me praktikë. Zhvillimi i kësaj aftësie është diçka që do t’ju bëjë të ndiheni më të sigurt.

Artikuloni siç duhet

Është shumë e rëndësishme të flisni mjaftueshëm me zë të lartë në mënyrë që njerëzit t’ju dëgjojnë. Sidoqoftë,  audienca juaj gjithashtu duhet të kuptojë atë që po thoni. Pasiguria mund t’ju bëjë të hezitoni, gjë që mund t’i bëjë njerëzit të mendojnë se e keni të vështirë të shpreheni. Mund t’ju bëjë gjithashtu të flisni shumë shpejt, gjë që gjithashtu nuk është mirë.

Për fat të mirë, artikulimi i duhur është një aftësi tjetër që mund ta fitoni përmes praktikës. Mos hezitoni të praktikoni duke e ekzagjeruar çdo fjalë që thoni. Kjo ndihmon në zhvillimin e muskujve të të folurit.

Mbani emocionet tuaja jashtë saj

Mënyra se si ne e perceptojmë një situatë mund të jetë një dëm për  vetëbesimin tonë . Nëse besoni se personi me të cilin po flisni është më i fuqishëm se ju, do të ndiheni tepër nervozë. Do të jetë e vështirë të dukeni të sigurt gjatë një bisede nëse i bëni shumë presion vetes. Gjithçka që duhet të bëni është të provoni më të mirën tuaj dhe të  mbani mend se të gjithë njerëzit bëjnë gabime.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat