Shtatë këshilla që do ju ndihmojnë të veproni me zgjuarsi në situata të vështira

Life style

Shtatë këshilla që do ju ndihmojnë të veproni me zgjuarsi në situata të vështira

Më: 7 shkurt 2023 Në ora: 11:21
Foto ilustrim

Mençuria përbëhet nga shumë elementë. Filozofët janë marrë me këtë cilësi prej shekujsh. Megjithatë, çfarë mund të themi sot për të qenë të mençur?

Për të vepruar me mençuri, nuk është e nevojshme të keni një koeficient inteligjence jashtëzakonisht të lartë (IQ). Nga ana tjetër, është thelbësore të demonstroni një prirje të caktuar për sens të mirë dhe mirësi. Siç tha dhe  Sokrati, urtësia fillon nga njohja e injorancës dhe pamundësisë së dijes absolute.

Si të veproni me mençuri

Mençuria përkufizohet si aftësia për të marrë vendime të shëndosha . Në të njëjtën kohë, ju ndihmon të ndihmoni të tjerët. Prandaj, jo vetëm që përmban një ndjenjë efikasiteti, por edhe një komponent që tërheq aftësinë tuaj për të frymëzuar.

Aftësia për të zgjidhur problemet në një afat të shkurtër. Ai përfshin adresimin e vështirësive përpara se ato të bëhen shumë më të mëdha.

Gjenerimi i një të mire më të madhe (mbështetja dhe ndihma e miqve, familjes, të njohurve dhe të huajve, etj.).

Aftësia për të ditur se çfarë është e drejtë në çdo rrethanë. Megjithatë, kjo ndonjëherë nënkupton marrjen e një fitimi më të ulët.

Edhe pse ne kemi shpenzuar shekuj duke u përpjekur të kuptojmë urtësinë nga një këndvështrim shpirtëror, siç është ai i budizmit, tani është koha për të shkuar pak më tej. Në fakt, sot, psikologjia ofron çelësa konkretë për të mësuar se si të veproni me mençuri. Ato janë si më poshtë:

Rregulloni emocionet tuaja

Ju nuk mund të merrni një vendim të mirë kur jeni të lënduar nga zemërimi ose zhgënjimi. Së pari, duhet të filloni të vlerësoni menaxhimin e mirë dhe rregullimin emocional. Të kuptuarit e secilës prej ndjesive, ndjenjave dhe emocioneve tuaja në mënyrë që t’i vendosni ato në favorin tuaj dhe jo kundër jush, është baza e sjelljes së mençur.

Jini të qetë

Për të vepruar me mençuri, duhet të zhvilloni një temperament të relaksuar. Në të vërtetë, është e mundur të vëzhgosh me sukses trazirat e botës vetëm nëse adopton  një perspektivë të qetë. Vetëm duke qenë të qetë do të jeni në gjendje të kuptoni perspektivat dhe opinionet e kundërta. Nuk ka asgjë më të rëndësishme për të kuptuar të tjerët sesa të dish se çfarë fshihet pas çdo ngjarjeje dhe rrethane.

Mendje eksploruese

Çdo sfidë ka më shumë se një zgjidhje. Në përgjithësi, ata që veprojnë me mençuri janë dashamirës të dijes dhe kanë mendje që duan të mësojnë dhe të eksplorojnë opsione të reja. Kjo shpjegon pse, për çdo sfidë, ata propozojnë zgjidhje të ndryshme.

Shqetësimi empatik

Për të vepruar me mençuri, duhet të lini mënjanë interesat tuaja personale. E mira e përbashkët është ajo që ka rëndësi. Në fund të fundit, ka të tjerë në ekuacion dhe ju duhet t’i jepni përparësi arritjes së përfitimeve të gjera dhe të përbashkëta. Kjo e dallon inteligjentin nga i mençuri.

Sjellja etike

Njerëzit e mençur jo vetëm që marrin vendime të mira, por janë gjithashtu gjithmonë etikë. Për më tepër, vlerat e tyre janë fisnike dhe ata refuzojnë të kalojnë çdo kufi në sjellje të dyshimta.

Aftësitë metakognitive

Njerëzit e mençur kanë potencial të madh metakognitiv. Kjo do të thotë se ata kanë vetëkontroll të madh, rregullojnë mësimin e tyre dhe dinë të planifikojnë dhe vlerësojnë informacionin. Nga ana tjetër, ata ndërthurin njohuritë e tyre të konsiderueshme dhe burimet njohëse me përulësinë.

Këta individë janë të thjeshtë, të hapur dhe gjithmonë të arritshëm. Ata kanë një qëndrim shpresëdhënës dhe janë vërtet të vendosur dhe frymëzues

Vetë-reflektim

Mendja e mençur nuk është produkt i kalimit të thjeshtë të kohës, por edhe i vetë-reflektimit . Aftësia për të vlerësuar çdo ngjarje dhe për të menduar për veprimet dhe vendimet tuaja, ju lejon të përdorni përvojën tuaj dhe të jeni mësues për të tjerët.

Në thelb, ruajtja e mençurisë kërkon zhvillimin e një vetëdije më të thellë, më të ndjeshme dhe më të sjellshme për atë që ju rrethon. Pra, sigurohuni që të provoni dhe të zbatoni në praktikë këshillat e mësipërme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat