Alkooli gërryen mishin e dhëmbëve

Life style

Alkooli gërryen mishin e dhëmbëve

Më: 26 mars 2023 Në ora: 23:09
Foto ilustrim

Një ndër pijet që ka efekte të dëmshme shëndetsore për organizmin tonë është alkooli. Nga kjo pije të rrezikuar më shumë janë dhëmbët.

Personat që konsumojnë shumë alkool mund të kenë probleme me dhëmbët dhe mishin e dhëmbëve, pasi alkooli acaron gjithë pjesët e buta dhe redukton pështymën. Lëkura e gojës është shumë delikate dhe alkooli gërryen mishin e dhëmbëve, faqet dhe lëkurën.

Përdorimi i alkoolit shkakton reduktimin e prodhimit natyral të pështymës, e cila ndihmon për heqjen e grimcave të mbetura të ushqimit dhe mbron dhëmbët nga aciditeti.

Po ashtu dëmton procesin e ndarjes së qelizave të indit, gjë që shpjegon faktin pse personat që konsumojnë shumë alkool janë të predispozuar për kancerin e gojës apo grykës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat