4 këshilla për të pasur një grim sa më të qëndrueshëm gjatë ditëve të nxehta

Life style

4 këshilla për të pasur një grim sa më të qëndrueshëm gjatë ditëve të nxehta

Më: 27 mars 2023 Në ora: 09:02
Foto ilustrim

Nxehtësia dhe lagështia e madhe mund të prishin grimin tuaj, duke ju lënë me një rrëmujë me shkëlqim, të yndyrshëm dhe të shkrirë. Për të shmangur këtë, duhet të investoni në grim rezistent ndaj djersës që mund t’i rezistojë nxehtësisë dhe t’ju mbajë të dukeni të freskët dhe përrallor gjatë gjithë ditës.

Filloni me një Primer

Një primer është një hap thelbësor në çdo rutinë grimi, por bëhet edhe më kritik gjatë verës. Një primer i mirë ndihmon për të krijuar një bazë të lëmuar për grimin tuaj, thith vajin e tepërt dhe e mban grimin tuaj në vend për orë më të gjata. Gjithashtu, kërkoni një primer mattifikues ose kontrollues të vajit për ta mbajtur lëkurën tuaj pa shkëlqim dhe rezistente ndaj djersës.

Kalo te Produktet e papërshkueshme nga uji

Grimi i papërshkueshëm nga uji është miku juaj më i mirë gjatë verës. Investoni në një bazë të cilësisë së mirë të papërshkueshme nga uji, korrektor, eyeliner, bojë për vetulla dhe buzëkuq që nuk do të lëvizin, njollosin ose shkrihen në nxehtësi. Gjithashtu, sigurohuni që të zgjidhni produkte rezistente ndaj djersës të dizajnuara posaçërisht për verën.

Përdorni pluhurin për të vendosur grimin tuaj

 Pluhuri është një mjet i shkëlqyer për të rregulluar grimin tuaj dhe për të thithur çdo vaj të tepërt që mund të grumbullohet në lëkurën tuaj. Përdorni një pluhur të tejdukshëm për të vendosur bazën, korrektorin dhe produkte të tjera të lëngshme ose me bazë kremi. Kjo jo vetëm që do të ndihmojë për ta bërë grimin tuaj të qëndrueshëm ndaj djersës, por gjithashtu do të ndihmojë në parandalimin e çdo rrudhosjeje ose njollës.

Mos harroni të lyeni sytë

Qepallat tuaja mund të bëhen të yndyrshme dhe të djersitura gjatë verës, duke bërë që rimeli juaj të rrudhet dhe të njolloset. Për të shmangur këtë, përdorni një primer për rimelin për të mbajtur rimelin tuaj në vend dhe për të parandaluar njollosjen e tyre.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat