7 këshilla për të ndryshuar humorin tuaj në 60 sekonda

Life style

7 këshilla për të ndryshuar humorin tuaj në 60 sekonda

Më: 26 maj 2023 Në ora: 00:59
Foto ilustrim

U ndodh të gjithëve të gjenden në situata apo rrethana që mund të na e prishin humorin tonë. Lajmi i mirë është se ka mënyra të shpejta dhe të lehta për të ndryshuar humorin tuaj. Ja disa prej tyre…

Buzëqeshja

Studimet kanë treguar se buzëqeshja, edhe nëse detyrohet, nxit një çlirim të menjëhershëm të endorfinës. Ky çlirim shkaktohet nga lëvizja e muskujve të fytyrës, kështu që nuk është e nevojshme të shoqërojmë buzëqeshjen nga një emocion i drejtpërdrejtë.

Shpreh mirënjohjen

Identifikoni gjithçka në jetën tuaj për të cilën keni arsye për të qenë mirënjohës dhe kaloni një minutë duke reflektuar mbi gjithçka që ju vjen në mendje. Ji mirënjohës për ekzistencën e këtyre gjërave dhe ji mirënjohës për ekzistencën tënde. Është edhe më e fuqishme nëse shpreh gjithçka për të cilën je mirënjohës me zë të lartë.

Medito për një minutë

Hulumtimet kanë treguar se vetëm 3 minuta meditim mund të fillojnë të ndryshojnë humorin tuaj. Edhe vetëm pak minuta meditim mund të shërbejë si një lloj butoni i restaurimit mendor, duke reduktuar stresin, duke qetësuar shqetësimin dhe zemërimin dhe duke ju lënë në një humor dukshëm më të mirë.

Përdorni afirmime pozitive

Afirmimet pozitive janë një teknikë e provuar për të përmirësuar humorin tuaj, për të zvogëluar stresin dhe për të rritur besimin tuaj. Marifeti është se nënvetëdija juaj ka tendencën të besojë atë që ju e thoni atë në mënyrë të përsëritur. Kjo është arsyeja pse njerëzit me pikëpamje negative priren të pohojnë opinionet e tyre negative si të vërteta.

Për fat të mirë, e kundërta është gjithashtu e vërtetë dhe afirmimet pozitive mund të përdoren për t’ju bindur se gjërat pozitive që i thoni vetes janë të vërteta.

Pohimet tuaja pozitive do të ndryshojnë në varësi të qëllimeve, interesave dhe situatës aktuale, kështu që filloni t’ia përsërisni ato vetes për një minutë.

Dëgjoni muzikë pozitive

Muzika ndikon në mendjen, emocionet dhe shpirtin tuaj në disa mënyra. Një studim i publikuar nga Universiteti i Misurit në vitin 2013 arriti në përfundimin se pjesëmarrësit që dëgjonin muzikë pozitive edhe për një periudhë të shkurtër kohe raportuan përmirësim të humorit dhe rritje të lumturisë.

Merr pak diell

Këshilla tjetër është të dalësh dhe të marrësh pak diell. Ka një arsye pse normat e depresionit rriten në dimër kur dielli është më pak i shpeshtë. Në fakt, disa studime kanë treguar se njerëzit që ekspozohen më shumë ndaj dritës së diellit gjatë ditës flenë më mirë gjatë natës, janë më vigjilentë dhe produktivë dhe kanë më pak gjasa të vuajnë nga kushte si depresioni.

Përqafoje dikë

Këshilla e fundit është të përqafosh dikë. Ashtu si me një buzëqeshje, t’i japësh dikujt një përqafim çliron një lumë hormonesh dhe neurotransmetuesish për mirëqenien që janë të shkëlqyera për të pakësuar stresin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat