Cila është koha më e mirë për të bërë dush?

Life style

Cila është koha më e mirë për të bërë dush?

Më: 23 shtator 2023 Në ora: 20:39
Foto ilustrim

Shumë njerëz kanë një preferencë për dush, disa duan të bëjnë dush pas një dite të gjatë pune, të tjerë duan të bëjnë dush në mëngjes për ta nisur ditën të freskët dhe të pastër.

Por a ka ndonjë ndryshim midis të dyjave?

Nëse është më mirë për ju të bëni dush në mëngjes apo në mbrëmje, pjesërisht varet nga lloji i lëkurës tuaj, shkruan Tips and Tricks.

Njerëzit me lëkurë të yndyrshme do të përfitonin nga dushi në mëngjes. Kjo ndodh sepse poret e lëkurës tuaj mbushen me vaj dhe sebum gjatë natës, duke bërë që të zgjoheni me lëkurë të yndyrshme. Një dush mund t’ju ndihmojë të pastroni poret në mënyrë që të filloni ditën tuaj me lëkurë të freskët dhe të pastër.

Për njerëzit me lëkurë të thatë, do të ishte më e dobishme të bënin dush në mbrëmje. Nëse vaji dhe sedumi grumbullohen në poret tuaja gjatë natës, ju nuk dëshironi të pastroni lëkurën tuaj në mëngjes, dëshironi ta mbani atë lëkurë të yndyrshme për të luftuar thatësinë e lëkurës tuaj gjatë ditës.

Kur bëni dush në mbrëmje, mund t’i jepni një pushim lëkurës tuaj të thatë gjatë ditës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat