Shikoni çfarë ndodh kur pini kafe në stomak bosh

Life style

Shikoni çfarë ndodh kur pini kafe në stomak bosh

Më: 2 tetor 2023 Në ora: 14:52
Foto ilustrim

Kafeja në të vërtetë është shumë e shëndetshme. Është e ngarkuar me antioksidantë dhe lëndë ushqyese të dobishme që mund të përmirësojnë shëndetin tuaj.

Studimet tregojnë se pirësit e kafesë kanë një rrezik shumë më të ulët nga disa sëmundje serioze. Kafeja është më shumë sesa ujë me ngjyrë kafe të errët, shumë nga ushqyesit në fasulet e kafesë e bëjnë atë në pije.

Një filxhan kafe tipike 8oz (240 ml) përmban:

Vitamina B2 (Riboflavin): 11% e RDA.
Vitamina B5 (Acidi Pantothenik): 6% e RDA.
Vitamina B1 (Thiamin): 2% e RDA.
Vitamina B3 (Niacin): 2% e RDA.
Folate: 1% e RDA.
Mangani: 3% e RDA.
Kaliumi: 3% e RDA.
Magnezi: 2% e RDA.
Fosfori: 1% e RDA.
Kjo mund të mos duket shumë, por provoni të shumëzoni me 3, 4, ose sidoqoftë shumë gota që pini në ditë. Mund të shtojë një pjesë të konsiderueshme të konsumit tuaj ushqyes tuaj ditor.

Por ku kafja shkëlqen vërtet është në përmbajtjen e saj të lartë të antioksidantëve. Një person mesatar që ha një dietë tipike perëndimore merr në fakt më shumë antioksidantë nga kafe sesa frutat dhe perimet të kombinuara.

Ka pak dyshime se kafeja është shumë e dobishme për trupin tuaj, por nuk duhet ta pini atë në stomak bosh, sidomos në mëngjes, transmeton lajmi.net.

Konsumi i një filxhan kafeje të zezë në stomak bosh çon në lëshimin e acidit klorhidrik brenda traktit tuaj tretës. Nëse tashmë vuani nga gastriti, atëherë me siguri e keni provuar këtë.

Acidi vepron si shkelje e ushqimit në stomakun tonë, shkruan holistic living tips. Kur hani diçka të rëndë, mund të shkaktojë probleme me tretjen, pasi do të çonte në një tretje të vështirë të proteinave.

Kur proteinat nuk dekompozohen plotësisht, mund të çojnë në probleme të tjera siç janë inflamacioni i zorrëve, acarim dhe madje edhe kancer të zorrës së trashë.

Për këto arsye, ekspertët paralajmërojnë se kafja nuk duhet të konsumohet kurrë në mëngjes kur zgjoheni. Arsyeja është se kafeja do të rrisë nivelin e kortizolit shumë shpejt dhe trupit do t’i duhet një kohë e gjatë që të kthehet në gjendjen e tij normale. Ky hormon kontrollon orën tonë biologjike dhe aftësinë për të qëndruar zgjuar.

Prandaj, duhet të pini kafe një orë pas zgjimit. Do të thotë që duhet të hani diçka më parë, edhe sikur të ishte vetëm një fetë bukë.

Nëse jeni lloji i personit që nuk mund ta fillojë ditën e tij pa një filxhan kafe, atëherë ka një mashtrim tjetër që mund të përdorni për të zvogëluar efektet e dëmshme: shtoni pak qumësht ose gjalpë në kafenë tuaj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat