A e dini se çfarë është optimizmi naiv?

Life style

A e dini se çfarë është optimizmi naiv?

Më: 20 nëntor 2023 Në ora: 14:00
Foto ilustrim

“Kur një person dëshiron vërtet diçka, i gjithë universi komploton në mënyrë që ai të realizojë ëndrrën e tij.” Kjo frazë e famshme ishte vepër e Paulo Coelho dhe mund ta gjeni në librin e tij të famshëm “Alkimisti”. Tani, a mendoni se është pjesë e një filozofie të jetës? Le të flasim për atë që është quajtur optimizëm naiv.

Shumë psikologë janë kundër këtyre lloj frazash dhe i konsiderojnë ato naive dhe madje katastrofike për psikikën tonë. Ata argumentojnë se janë më shumë të dëmshme sesa të dobishme. Kështu, ne do të përpiqemi të japim një shpjegim të bazuar shkencërisht të rrezikut – real ose jo – që mund të shoqërojë faktin e bartjes së këtij lloj frazash si filozofi e jetës.

Një numër i madh mendimtarësh besojnë se universi nuk do të komplotojë në favorin tuaj, pavarësisht se sa shumë dëshironi diçka. Në fakt, është plotësisht e vërtetë. Nuk ka asnjë arsye të vetme shkencore dhe fizike për të besuar këtë fakt. Të paktën deri më sot nuk është gjetur.

Tani, mund të mendojmë gjithashtu se Coelho nuk donte të thoshte se i gjithë universi do të merrte anën tuaj sepse ju dëshironi diçka . Gjithmonë mund të interpretohet se në realitet, ato që komplotojnë janë rrethanat, të cilat vihen në favorin tuaj, sepse në bazë të motivimit që gjenerojnë, mund të arrini nivele më të larta motivimi me një ndjenjë më të vogël rraskapitjeje.

Duke përdorur atë metaforë, është e qartë se universi nuk komploton. Është aq e thjeshtë sa të dish se kur dëshiron diçka shumë keq dhe lufton për ta arritur atë, më në fund do të gjesh qëllimet e tua. A është ky optimizëm naiv?

Inteligjenca emocionale sipas Howard Gardner

Tani hyjmë në fushën e psikologjisë. Në këtë kuptim, së pari duhet të themi se nëse mendoni se diçka do të ndodhë thjesht sepse e dëshironi shumë fort, padyshim që po punoni mbi optimizmin naiv. Gjëja normale është se asgjë nuk ndodh dhe ju përfundoni duke u ndjerë i frustruar.

Megjithatë, mendimtari i madh Howard Gardner, në Teorinë e tij të njohur të Inteligjencës së Shumëfishtë, tashmë na thotë se jeta është një mësim i vazhdueshëm dhe se inteligjenca emocionale është një proces që mund të trajnohet.

Çfarë do të thotë kjo? Kjo inteligjencë emocionale mund të përmirësohet. Kjo do të thotë, ne mund të jemi më optimistë dhe të përmbushur. Kështu, askush nuk do të komplotojë në favorin tonë, por është në fuqinë tonë të zgjedhim mënyrën për t’u përballur me faktet, situatat dhe gjithçka që ndodh rreth nesh.

Psikologjia pozitive e Seligman

Tani shkojmë nga Gardner te Seligman për të thelluar në parimet e psikologjisë pozitive. Mjeku dhe shkrimtari amerikan njihet si babai i kësaj linje mendimi dhe ka kryer eksperimente të shumta në këtë fushë. Për Seligman, optimizmi mund të mësohet gjithashtu, kështu që nuk duhet të jetë diçka që vjen nga një person nga natyra. Është një proces që fitohet me kalimin e kohës për sa kohë që qëndrimi është i përshtatshëm dhe korrekt.

Sidoqoftë, Seligman flet për optimizëm thjesht realist, pasi naiviteti mund të jetë katastrofik. Ky psikolog mbron të mos investohet në fantazi dhe byrekë në qiell. Për të, e rëndësishme është të nxjerrim të mirat nga bota që na rrethon dhe të përballemi me pengesat në mënyrë konstruktive .

Si të shmangni optimizmin naiv?

Ne mund të vendosim një sërë parimesh që do të na ndihmojnë të shmangim optimizmin naiv, megjithëse gjëja kryesore është të rrisim inteligjencën tonë emocionale dhe optimizmin tonë në një mënyrë realiste, pa kimera ose ëndrra të pamundura:

Është pozitive të shijoni kënaqësitë e thjeshta. Mos ëndërroni të keni miliona euro apo sukses të madh personal, mund t’ju themi se kjo nuk do t’ju bëjë të lumtur. Ndonjëherë një bisedë e thjeshtë me miqtë, një film i mirë ose pak sport është shumë më produktiv.

Shijimi i arritjeve dhe minimizimi i dështimit është një teknikë tjetër e shkëlqyer. Ne nuk jemi as aq të mirë kur kemi sukses dhe as aq të këqij kur diçka nuk shkon mirë. Ju mund t’i kapërceni pak nga pak qëllimet dhe të përballeni me çdo situatë me inteligjencë emocionale dhe optimizëm realist.

Të marrësh pak kohë për veten është një tjetër shenjë e mirë e inteligjencës. Edhe pse ne jemi kafshë sociale dhe kjo është një gjë pozitive, është gjithashtu e nevojshme të kalojmë pak kohë relaksuese duke dëgjuar muzikë, duke bërë banjë ose thjesht duke medituar ose pushuar.

Së fundi, këshillohet që gjithmonë të ngriheni . Dështimi është i natyrshëm për qeniet njerëzore. Masa e vërtetë e çdo personi merret nga aftësia për t’u rikuperuar nga dështimi. Merrni pak kohë për të menduar për atë që shkoi keq dhe kthehuni me më shumë forcë dhe energji nëse është e mundur.

Sigurisht, mos e humbisni kurrë buzëqeshjen tuaj. Optimizmi naiv ekziston vetëm nëse mendoni se gjithçka do t’ju vijë për faktin e thjeshtë se e dëshironi me gjithë fuqinë tuaj. Megjithatë, kuptimi dhe suksesi i vërtetë qëndron në përpjekjen, punën, entuziazmin dhe humorin e mirë. Nëse doni diçka, shkoni për të, por mos prisni që vetëm sepse e dëshironi, do t’ju afrohet.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat