Pse qentë anojnë kokën kur flasim?

Life style

Pse qentë anojnë kokën kur flasim?

Më: 23 shkurt 2024 Në ora: 19:30
Foto ilustrim

Ashtu si me shumë lloje të sjelljes së qenve, derisa kafsha juaj të flasë me ju, është e vështirë të dini me siguri se çfarë po përpiqen të thonë.

Megjithatë, ka arsye pse qentë anojnë kokën kur flisni me ta. Një qen mund të mësohet të kuptojë disa fjalë, por shumë gjëra janë të panjohura për të. Kur ju dëgjojnë, ata sillen shumë si njerëzit kur dëgjojnë një gjuhë të huaj që nuk e kuptojnë. Ata sforcohen për të qenë në gjendje të kuptojnë atë që dëshironi t’u thoni.

Duke anuar kokën, ata përsosin veten në pozicionin më të mirë për t’ju kuptuar sa më qartë. Kjo është e zakonshme tek qentë me veshë të varur që kthejnë tërë kokën për të ndryshuar pozicionin e veshëve të tyre. Qentë me veshë të ngritur mund t’i kthejnë veshët në mënyrë të pavarur nga njëri-tjetri, megjithëse mund të anojnë edhe kokën gjatë dëgjimit. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se qentë mbështeten shumë në gjuhën e trupit të njeriut. Ata lexojnë jashtëzakonisht mirë fytyrat e njerëzve. Sidoqoftë, surrat e tyre ua kufizon fushën e shikimit, por nëse e anojnë pak kokën, ata mund të shohin më mirë të gjithë fytyrën tuaj, së bashku me tonin dhe fjalët tuaja, në mënyrë që të kuptojnë më mirë atë që po thoni.

Është interesante se është një sjellje e mësuar. Shumicën e kohës kur përkulin kokën, pronarët e shohin atë të lezetshme dhe duan t’u kushtojnë vëmendje shtesë. Kafshët shtëpiake mësojnë shpejt se nëse pronarët e tyre lëvizin kokën në këtë mënyrë, ata do t’i mbushin me dashuri, dashuri dhe ndoshta edhe kënaqësi. Megjithatë, nëse qeni juaj e anon kokën shpesh, duhet t’i kushtoni vëmendje nëse po ju ndjek nga afër, pasi animi i kokës mund të jetë gjithashtu një shenjë e një infeksioni të veshit ose një gjendje tjetër. Prandaj, është e rëndësishme ta çoni atë te veterineri.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat