Fruti i shijshëm që rregullon sheqerin dhe kolesterolin

Life style

Fruti i shijshëm që rregullon sheqerin dhe kolesterolin

Më: 20 maj 2024 Në ora: 19:27
Foto ilustrim

Përveç shalqirit, luleshtrydhet janë fruti që shijojmë në verë ose thjesht si meze mes vakteve, kryesisht për shijen unike. Por gjithashtu rezulton të jetë një nga mënyrat më të mira dhe më të ëmbla për të qëndruar të shëndetshëm. Nutricionisti i Cleveland Clinic, Bailey Flora, MS, RDN, LD, shpjegon përfitimet e luleshtrydheve dhe çfarë lëndësh ushqyese përmbajnë ato që i bëjnë ato thelbësore për funksionimin e duhur të trupit.

Ato përmirësojnë funksionin e trurit

Sipas hulumtimit, konsumi i shpeshtë i luleshtrydheve mbron trurin nga plakja: një studim që mati funksionin e trurit në më shumë se 16,000 pjesëmarrës gjatë gjashtë viteve zbuloi se ata që hanin më shumë boronica dhe luleshtrydhe treguan më pak rënie njohëse dhe qartësi të një personi deri në dy dhe një vit e gjysmë më i ri.

Një studim tjetër arriti në përfundimin se njerëzit që hanin luleshtrydhe kishin 34% më pak gjasa për të zhvilluar sëmundjen e Alzheimerit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat