Gjërat që ju bëjnë të lumtur bazuar në shenjën tuaj të horoskopit

Life style

Gjërat që ju bëjnë të lumtur bazuar në shenjën tuaj të horoskopit

Më: 20 maj 2024 Në ora: 23:27
Ilustrim

Gjërat që ju japin flutura në stomak mund të jenë gjëra që ju bëjnë shumë të lumtur ose ju japin shumë ankth! Dhe kur bëhet fjalë për dashurinë, ndonjëherë është e vështirë të dallosh!

Pra, çfarë ju shkakton flutura në marrëdhënien tuaj? Cilat janë gjërat që ju bëjnë pak nervoz dhe gjithashtu ju sjellin pak gëzim? A keni menduar ndonjëherë se pse befas ndiheni të mbingarkuar, të emocionuar ose të hutuar kur tjetri, i rëndësishëm për ju, ju thotë rastësisht diçka?  Pa u futur thellë në gjërat frojdiane, le të shikojmë zbavitshëm shkaktarët që ju shkaktojnë flutura në stomak, dhe gjithashtu të përpiqemi të zbulojmë arsyet, me pak ndihmë nga yjet lart!

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Dashi etiketohet si i zemëruar, me natyrë të shkurtër, arrogant dhe ndonjëherë edhe i dhunshëm. Jo se po themi se kjo shenjë zjarri e sunduar nga Marsi nuk ka prirje për të sulmuar, por ata kanë gjithashtu një anë shumë të ndjeshme ndaj tyre! E vërteta është se atyre nuk u pëlqen të jenë të zemëruar dhe të çmendur gjatë gjithë kohës; duan të jenë të qetë dhe i duan ata që kanë një efekt qetësues tek ata. Ata vetëkritikojnë shumë dhe shpesh luftojnë me vetë-imazh të dobët, pavarësisht se sa krenarë ose të pashqetësuar mund të tregohen.

Pra, kur një Dash merr një kompliment të rastësishëm, ai ndihet i tronditur. Ata nuk mund ta besojnë plotësisht. Kur partneri u drejtohet atyre me dashuri, si p.sh., duke i quajtur “i/e dashura ime” etj., atyre u duhet pak kohë për të vendosur se si të përgjigjen. E shihni, ata janë mësuar aq shumë me aftësitë e tyre të mbijetesës, saqë dashuria dhe butësia i kapin në sy.

Dëshironi t’i bëni ata të pushojnë dhe ta kenë të lehtë? Thjesht dërgoni mesazhe të rastësishme gjatë ditës, duke thënë se sa shumë i doni ose si nuk mund t’i hiqni nga mendja; ata do të marrin flutura fillimisht, por rezultati do të jetë fantastik për marrëdhënien tuaj!

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Siç e dimë të gjithë, fluturat në stomak mund të nënkuptojë eksitim, por mund të jetë gjithashtu një përgjigje stresi! Demi zakonisht nuk mund të pohojë pikëpamjet e tij, por ai është qenie shumë strategjike dhe praktike që shpesh vjen me ide të shkëlqyera. Por duke qenë se nuk mund t’i bindë njerëzit mirë ose t’u shpjegojë të tjerëve pse duan diçka në një mënyrë specifike, ai vuan nga vetë-dyshimi dhe është shumë i ndjeshëm ndaj kundërshtimeve ose kritikave, edhe nëse kjo bëhet në mënyrë të rastësishme.

Pra, mos thoni gjëra të tilla si “Ideja juaj është budallaqe” edhe si shaka, nëse nuk doni t’i mërzitni ata. Kjo shenjë e tokës është e qëndrueshme, por e ngadaltë. Demët marrin kohën e tyre në çdo gjë. Pra, mos i bëni ata të ndihen nervozë duke dërguar mesazhe të shpejta me tekst. Jepuni atyre kohë. Ata mund të tregojnë se janë të qetë në natyrë, por mund të bëhen vërtet xhelozë, kur bëhet fjalë për personin e tyre të preferuar, kështu që nëse partneri i tyre fillon të tregojë xhelozi, ata ndihen shumë të sigurt në marrëdhënie.

Demit u pëlqen familjariteti dhe i urrejnë ndryshimet dhe surprizat e papritura. Pra, kur planifikoni një surprizë të këndshme për ta, sigurohuni që të mos mbingarkohen.

Partneri i tyre duhet të jetë hapësira e tyre e sigurt. Nëse u ofrojnë rehati dhe i bëjnë të ndihen të sigurt, duke bërë gjëra kaq të thjeshta sa të thuash emrat e tyre me fjali të plota, këta dema mund të bëhen vërtet shumë të lumtur!

Binjakët (21 maj – 20 qershor)

Binjakët shpesh janë individë të stimuluar intelektualisht (mbi) të cilët (ndjejnë se) duhet të bëjnë shumë gjëra menjëherë. Duke qenë kurioze dhe përshtatëse, kjo shenjë e ajrit ndjek disa gjëra dhe shpesh nuk mund të vendosë për asgjë. Kjo i bën ata të duken të paqëndrueshëm, jo të besueshëm dhe të hutuar. Dhe duke qenë të tillë dhe mendjehapur, ata krijojnë një raport me pothuajse të gjithë ata që takojnë, duke mos gjykuar askënd dhe duke u përpjekur të jenë miqtë e të gjithëve. Ndonjëherë, kjo veçori i bën të tjerët t’i shohin edhe ata si të rremë. Pra, po, të qenit i keqkuptuar është një problem shumë i zakonshëm me ta. Duke shtuar mendjen e tyre gjithnjë në ndryshim në këtë përzierje, ata ndonjëherë mendojnë se nuk i përkasin askund.

Pra, nëse doni t’i ndihmoni ata të ndihen të lumtur dhe të emocionuar dhe të fitojnë flutura në një mënyrë të mirë, bëjini të ndihen të dashuruar. Dhe po, kur shihni anën e paangazhuar të shenjës së Binjakëve duke marrë përsipër, përdorni disa linja të rastësishme të marrjes së syve që do të gudulisin kockën e tyre qesharake dhe do të rindezin shkëndijën në to.

Gaforrja (21 qershor – 22 korrik)

Gaforrja është një shenjë uji që udhëhiqet nga Hëna. Pra, të qenit emocional është natyra e tyre e dytë. Ndërsa Hëna kalon nëpër faza, energjia e tyre mendore gjithashtu zhvendoset mjaft shpesh. Duke qenë emocionalë dhe të ndjeshëm, Gaforret janë të mëdhenj në dashuri dhe kujdes. Ata kanë një nevojë të pakontrollueshme për të ushqyer dhe kujdesur për të tjerët. Ata janë dhënësit, duke ofruar mbështetje dhe dashuri të pakushtëzuar. Megjithatë, të tjerët jo gjithmonë e kuptojnë se vetë Gaforret kanë nevojë për dashurinë dhe kujdesin që u ofrojnë lirisht të tjerëve. Ata shpesh ndihen të lënduar, të zhgënjyer dhe të padashur kur njerëzit nuk ia kthejnë (ose nuk munden) dashurinë e tyre në masë të barabartë.

Nëse dikush dëshiron t’i japë Gaforres në jetën e tij disa flutura të vërteta të mira fluturuese, duhet ta bëjë atë të ndihet i dëshiruar, i vlerësuar dhe i dashur. Tregojuni atyre se do t’ju pëlqejë të kujdeseni për ta, se ju keni sy vetëm për ta dhe pavarësisht nga situata, ju do të jeni pranë tyre. Kërkojuni të kthehen në shtëpi të sigurt, ndajini me ta çdo gjë rreth ditës suaj dhe mos harroni ta mbani flakën gjallë duke u dhënë komente tingëlluese.

Luani (23 korrik – 22 gusht)

Kjo shenjë zjarri nuk sundohet nga askush tjetër përveç Diellit. Pra, natyrisht, ata janë plot pasion dhe nxehtësi. Ata janë gjithashtu mjaft të bindur se bota rrotullohet rreth tyre.

Ka edhe një arsye për këtë. Luanët kanë një cilësi të lindur që i bën ata në qendër të vëmendjes, kudo që shkojnë, pavarësisht nëse duan apo jo. Vëmendja është diçka që ata marrin pa mundim nga pothuajse të gjithë. Pra, çfarë mund të bëni për t’i bërë këta njerëz të vetë-siguruar, të stimuluar dhe spontanë të ndihen tepër të veçantë për të marrë ato flutura? Të thjeshta, ato janë romantike dhe dramatike nga natyra. Pra, bëjini të ndihen të veçantë! Kërkoni vëmendjen e tyre. Kërkojuni atyre me dashuri t’ju shikojnë, t’i vështrojnë intensivisht dhe sigurisht t’u jepni prekjen tuaj fizike.

Jini të dashur, jepini puthje në ballë dhe shikoni që shkëlqejnë. Bëhuni miqtë e tyre dhe bëjini gjërat e zakonshme interesante. Lërini të kuptojnë se sa mirë i dini pëlqimet dhe mospëlqimet e tyre duke i bërë një listë dëgjimi të këngëve të tyre të preferuara. Bëni telefonata gjatë natës dhe pyetini rastësisht nëse mund t’i telefononi gjatë ditës. Kur ata të kuptojnë se sa të rëndësishëm janë për ju dhe se ata janë në mendjen tuaj 24×7, ata do t’i marrin ato fluturat mirë!

Virgjëresha (23 gusht – 22 shtator)

Njerëzit e Virgjëreshës nuk njihen për të qenë emocionalë apo shprehës. Kjo shenjë e tokës vlerëson prakticitetin, organizimin dhe efikasitetin. Ata janë përgjegjës dhe përpiqen t’u shërbejnë të tjerëve. Ata kërkojnë shumë dhe ndonjëherë mund të jenë të vështira për t’u përballuar, por ato vijnë gjithmonë nga një vend dashurie dhe shqetësimi. Jo shumë njerëz i kuptojnë ose mund t’i durojnë ato, kështu që ata shpesh ndihen të pavlerësuar. Për ta marrja e fluturave është një fenomen i rrallë. Nëse mendoni se jeni gati për sfidën, ofroni atyre gjeste të prekshme dashurie. Mbajini ato në dhomën e gjumit nga divani kur bien në gjumë duke punuar.

Ngushëllojini ata kur ndihen të dëshpëruar, qeshni me shakatë e tyre të thata dhe qetësojini vazhdimisht. Kur shprehni dashurinë tuaj me prekje fizike, mbajini për mjekër dhe puthni qafën me pasion, ata e duan këtë. Jini proaktiv; dërgojuni atyre mesazh përpara se t’ju shkruajnë në mënyrë që ata të jenë të sigurt se po investoni në marrëdhënie. Mos harroni se vlerësojnë sinqeritetin; prandaj kërkojuni që t’ju informojnë pasi të arrijnë në punë në mëngjes ose në shtëpi gjatë natës.

Peshorja (23 shtator – 22 tetor)

Ne e dimë se Peshoret janë individë të dhembshur që duan t’i bëjnë të gjithë të lumtur. Ata mendojnë për çdo gjë të vogël për të gjithë. Por ata nuk marrin gjithmonë trajtim të barabartë. Peshoret duan kur të tjerët mendojnë për ta dhe kujtojnë detaje të vogla të jetës së tyre. Ata gjithashtu përpiqen të bëjnë shumë për të tjerët dhe duan që të dashurit e tyre të jenë krenarë për ta. Pra, për t’u dhënë atyre flutura, nuk duhet të bëni shumë, thjesht vazhdoni t’u kujtoni atyre se kanë një vend të rëndësishëm në zemrën tuaj.

Tregojuni atyre se jeni shumë krenarë për ta, ata vuajnë nga dyshimet në vetvete dhe pasiguritë më shumë sesa u pëlqen të pranojnë. Kërkojuni atyre të kujdesen mirë për veten e tyre dhe nëse kanë ngrënë drekën e tyre, ata do të preken.

Përputhni atmosferën e tyre dhe pasqyroni zgjedhjet e tyre. Vini re dhe mbani mend detajet e vogla. Mbi çdo gjë tjetër, edhe pse kjo shenjë e ajrit është një magjepsëse dhe nuk mund të qëndrojë në një vend për një kohë të gjatë, ata nuk janë në lidhje të pakuptimta, ndaj planifikoni një jetë me ta!

Akrepi (23 tetor – 21 nëntor)

Akrepat janë më të keqkuptuarit nga të gjitha shenjat e yjeve. Kjo shenjë e ujit është jashtëzakonisht emocionale dhe vlerëson besimin dhe përkushtimin. Megjithatë, ata ruajnë ashpër ndjenjat e tyre dhe për të mbrojtur zemrën e tyre, ata veprojnë të rezervuar, hetues dhe të vështirë. Ata kanë një çështje inati, por nuk është asgjë në krahasim me rezervën e thellë të dashurisë që fshehin brenda vetes. Temperamenti i tyre është shumë intensiv për pothuajse të gjithë dhe jo shumë e marrin ose e kthejnë energjinë e tyre. Pra, jo çdo ditë ata marrin flutura në stomak.

Nëse keni një Akrep në jetën tuaj, të cilin do të dëshironit të ndiheni të veçantë, kini parasysh shëndetin e tyre emocional. Ata nuk i shprehin emocionet e tyre, kështu që mbani gjithçka brenda tyre. Ndihmojini të hapen dhe të përpunojnë emocionet e tyre.

Mos u nervozoni kur lëshojnë pak avull, përkundrazi komplimentojini se duken bukur kur janë të zemëruar. Dërgojini atyre tekste të gjata duke vlerësuar çdo gjë të vogël që ata bëjnë për ju.

Ata ndihen jashtëzakonisht të lumtur kur të tjerët rezonojnë me shijen e tyre muzikore. Sigurojini se i adhuroni duke i mbajtur duart në publik. Dhe mos harroni të dërgoni mesazhe të mirëmëngjes/natës, pavarësisht nëse e thonë apo jo, gjëra të tilla me të vërtetë u japin atyre fluturat.

Shigjetari (22 nëntor – 21 dhjetor)

Kjo shenjë zjarri e do shoqërinë, por ka nevojë për liri që të lulëzojë. Shigjetarët e urrejnë varësinë emocionale dhe do të preferonin partneritet të barabartë. Kjo shenjë e lumtur i tërheq njerëzit drejt tyre me zgjuarsinë dhe humorin e tyre. Por ata nuk angazhohen lehtë përpara se të sigurohen për dridhjet që përputhen. Aversioni i tyre ndaj angazhimit dhe tendenca për të qenë emocionalisht të padisponueshëm i bën ata një zgjedhje jopopullore në departamentin e marrëdhënieve. Pra, nëse i vlerësoni mjaftueshëm, thuaju “Ti më përket mua!”. Surprizoni duke i përqafuar nga pas. Vlerësoni tiparet që ata i konsiderojnë dobësitë e tyre.

Quajini pseudonime të lezetshme, planifikoni të ardhmen tuaj së bashku pa u nënshtruar dhe jini të qetë kur t’ju shqetësojnë nervat.

Bricjapi (22 dhjetor – 19 janar)

Bricjapët, të njohur për natyrën e tyre praktike dhe të rezervuar, shpesh gjejnë siguri emocionale dhe rehati në gjestet delikate dhe kuptimplote që rezonojnë me nevojën e tyre të rrënjosur thellë për besueshmëri dhe dashuri. Të kujtuarit e detajeve të vogla, për shembull, dërgon një valë fluturash nëpër stomakun e tyre. Kjo vëmendje u sinjalizon atyre se dikush me të vërtetë kujdeset dhe vlerëson preferencat dhe veçoritë e tyre, duke përforcuar një ndjenjë të të qenit i kuptuar dhe i vlerësuar.

Bricjapët gjithashtu përgjigjen fuqishëm ndaj atyre që janë të aftë për t’i ngushëlluar. Duke pasur parasysh tendencën e tyre për t’i mbajtur emocionet të fshehura, të kesh dikë që mund t’i largojë butësisht ndjenjat prej tyre dhe të ofrojë mbështetje të vërtetë është thellësisht qetësuese. Kur dikush i thotë një Bricjapi: “Unë do të të dua përgjithmonë, mos u shqetëso”, kjo i shkon thellë në zemër. Këto fjalë, të mbushura me përkushtim të qëndrueshëm, janë veçanërisht nxitëse sepse ato përputhen me qasjen e vetë Bricjapit ndaj dashurisë dhe besnikërisë – afatgjatë dhe e palëkundur.

Gjestet fizike si mbajtja nga mjekra mund të jenë gjithashtu befasisht emocionuese për Bricjapët. Ky veprim i butë ndihet sa intim, ashtu edhe kujdestar, duke përcjellë kujdesin në një formë fizike që mund të jetë shumë bazë për këtë shenjë tokësore. Është një moment butësie që përshkon pjesën e jashtme të tyre shpesh stoike.

Megjithatë, jo e gjithë vëmendja intensive është e mirëpritur. Për shembull, dërgimi i mesazheve në telefonin e një Bricjapi kur ai nuk përgjigjet mund të shkaktojë ankth dhe jo flutura eksitimi. Nevoja e tyre për kontroll dhe hapësirë e bën këtë lloj vëmendjeje dërrmuese të ndihet ndërhyrëse dhe jo e dashur. Në mënyrë të ngjashme, ndërsa një kompliment për aromën e tyre – “Ti nuhat shumë mirë” – mund të jetë lajkatare dhe të forcojë ndjenjën e lidhjes personale, ai duhet të jepet në një kontekst që nuk ndihet i jashtëzakonshëm ose tepër i njohur për të rezonuar mirë me këtë shenjë të zodiakut.

Ujori (20 janar – 18 shkurt)

Ujorët, të njohur për dashurinë e tyre për pavarësinë dhe pikëpamjen e tyre progresive, e gjejnë veten të prekur nga veprimet që rezonojnë me përzierjen e tyre unike të shkëputjes emocionale dhe kujdesit të thellë për të tjerët. Një pyetje në dukje e zakonshme si, “A keni ngrënë sot?” çuditërisht mund t’u japë atyre flutura. Kjo u tregon atyre se dikush po mendon për nevojat e tyre themelore në një mënyrë të kujdesshme, por jo invazive, të cilën ata e gjejnë ngushëlluese dhe simpatike.

Tekstet e gjata të vlerësimit mund të kenë një ndikim të thellë tek ata. Ata shpesh e mbajnë veten pas idealeve të larta dhe përpiqen të bëjnë një ndryshim në botë. Kur dikush merr kohë për të njohur përpjekjet e tij me mesazhe të hollësishme dhe të përzemërta, kjo jo vetëm që pohon vlerën e tyre në sytë e të tjerëve, por gjithashtu forcon lidhjet e tyre emocionale. Ky lloj mirënjohjeje plotëson nevojën e tyre për stimulim intelektual dhe emocional, duke i bërë ata të ndihen thellësisht të vlerësuar. T’i thuash një Ujori se sa shumë i do, veçanërisht në mënyra që nxjerrin në pah veçantinë e tyre dhe respektojnë nevojën e tyre për hapësirë, mund të shkaktojë një valë emocioni. Ujorët vlerësojnë autenticitetin dhe individualitetin, kështu që pohimet e dashurisë që kremtojnë cilësitë e tyre dalluese dhe jo thjesht klishe romantike janë veçanërisht të ndikimit. Ngacmimet lozonjare, të tilla si të thuash: “Ti je kaq i lezetshëm kur je i mërzitur”, gjithashtu mund t’ju bëjë të dashur për një Ujor. Ata e vlerësojnë humorin dhe një qasje të lehtë ndaj streseve të jetës, kështu që njohja e reagimeve të tyre të çuditshme në një mënyrë lozonjare mund të jetë tërheqëse. Megjithatë, është e rëndësishme që kjo të bëhet me një kuptim të thellë të kufijve të tyre dhe ndjeshmërisë personale. Bërja e tyre në lista për luajtje është një tjetër gjest që mund të ngrohë zemrën e një Ujori. Muzika shpesh shërben si një gjuhë universale për të shprehur emocione që mund të mos thuhen me zë të lartë. Një listë luajtjeje e kuruar me kujdes që kap disponime dhe mendime të ndryshme i tregon një Ujori që ju e kuptoni dhe vlerësoni vërtet natyrën e tyre komplekse dhe shijet eklektike.

Shprehja “Më shiko” mund të jetë një mjet i fuqishëm për lidhje nëse përdoret si duhet. Për një Ujor, i cili shpesh ndihet i keqkuptuar ose në skaj, të kesh dikë që dëshiron të angazhohet drejtpërdrejt dhe me zell, mund të jetë shqetësuese dhe emocionuese.

Ai sugjeron një dëshirë për t’u lidhur në një nivel më të thellë, të cilin Ujorët e dëshirojnë përfundimisht, pavarësisht nga sjellja e tyre ndonjëherë e përmbajtur.

Peshqit (19 shkurt – 20 mars)

Peshqit, me prirjen e tyre romantike dhe ëndërrimtare, gjejnë gëzim dhe eksitim në gjestet që tërheqin natyrën e tyre sentimentale dhe të dashur. Linjat e rastësishme të marrjes, megjithëse në dukje të parëndësishme, mund të nxjerrin çuditërisht fluturat te një Peshq. Ky flirtim i gjallë dhe i qetë flet për dashurinë e tyre për tekat dhe romancën, duke i bërë ata të ndihen të dashur dhe të qeshur. Akti i dërgimit të memeve të lezetshme në çift gjithashtu rezonon thellë te Peshqit. Ata shpesh tërhiqen nga shprehjet vizuale dhe emocionale të dashurisë, dhe marrja e këtyre shenjave të vogla të dashurisë përmes imazheve lozonjare mund t’i bëjë ata të ndihen të lidhur dhe të kuptuar brenda një marrëdhënieje. Është një mënyrë moderne dhe e ëmbël për të thënë: “Po mendoj për ty”, gjë që prek thellë një Peshq. Thirrjet e vona të natës janë një rrugë tjetër drejt zemrës së Peshqve. Këto thirrje, shpesh intime dhe zbuluese, i lejojnë Peshqit të zhyten thellë në ujërat emocionale, duke ndarë mendime dhe ndjenja që drita e ditës mund të mos i lejojë.

Vetmia dhe qetësia e natës u ofrojnë atyre një hapësirë të sigurt për t’u hapur dhe për t’u lidhur me të vërtetë, duke rritur ndjenjën e afërsisë dhe intimitetit emocional.

Peshqit gjithashtu dëshirojnë një ndjenjë sigurie në marrëdhëniet e tyre dhe dikush që i bën ata të ndihen të sigurt mund të nxisë ndjenja të forta dashurie dhe mirënjohjeje.

Kjo ndjenjë sigurie u lejon atyre të shprehin plotësisht dobësitë e tyre dhe të jenë vetvetja e tyre e vërtetë, gjë që është thelbësore për mirëqenien e tyre emocionale.

Shprehjet si “Nuk mund të ndaloj së menduari për ty”, kanë një ndikim të thellë tek Peshqit. Ky lloj rrëfimi i drejtpërdrejtë dhe i sinqertë përputhet me pikëpamjen e tyre idealiste për dashurinë, duke pohuar se ata janë vazhdimisht në mendjen e dikujt, gjë që mund të jetë tepër qetësuese dhe lajkatare për ta. Së fundi, dëgjimi i emrit të tyre në një fjali, veçanërisht kur flitet me dashuri, mund të jetë jashtëzakonisht i fuqishëm.

Ai personalizon ndërveprimet dhe krijon një ndjenjë rëndësie dhe fokusi që Peshqit e konsiderojnë thellësisht tërheqës. Kjo i bën bisedat të ndihen më personale dhe të përshtatura vetëm për ta, duke ndezur një shkëndijë të veçantë sa herë përmendet emri i tyre me dashuri.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat