Çfarë duhet të bëni nëse personi me të cilin jeni dashuruar vendos të largohet nga ju

Life style

Çfarë duhet të bëni nëse personi me të cilin jeni dashuruar vendos të largohet nga ju

Më: 25 maj 2024 Në ora: 14:00
Foto ilustrim

Ndarja apo divorci, ndarja nga partneri dhe distanca emocionale në të cilën nuk ka asgjë tjetër veç ftohtësi – e gjithë kjo mund të jetë e vështirë për personin që dashuron dhe është lënë nga partneri.

Edhe pse të gjitha këto ndryshime në ditët e para do të ndiheni sikur anija po fundoset dhe do ta keni të vështirë të harroni dhe të vazhdoni përpara, koha shëron gjithçka. Një mëngjes do të zgjohesh dhe do të thuash, “ka mbaruar”. Zemra juaj do të ndjejë se gjithçka ka marrë fund.

Gabimi kryesor që bëjnë shumë njerëz është të mbahen pas personit që i ka lënë, jo vetëm fizikisht, por edhe në zemër, mendje dhe shpirt. 

Carl Gustav Jung, psikiatri i famshëm, la shumë mençuri dhe këshilla psikologjike, por kjo është një nga më të mirat për të gjithë ata që vuajnë nga dashuria e pashpërblyer:

Pas ndarjes me partnerin, mos harroni se për sa kohë që ruani dashurinë për një person që nuk ju meriton, po e refuzoni dashurinë nga vetja – ky është ligji i tërheqjes.

Mos lutni për dashuri, ndaloni së fantazuari për atë që tashmë ka kaluar, mos mbani emocione negative dhe mall në shpirtin tuaj dhe lërini të shkojnë.

Lërini të shkojnë me personin që ju ka lënë. Nëse ajo do të qëndronte, nëse do të ishte e denjë për ty, do të ishte këtu. Por duke qenë se nuk është kështu, është koha të hapni zemrën tuaj për diçka të re, për atë që meritoni vërtet.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat