Si të flemë më mirë në mot të nxehtë, sipas ekspertëve të gjumit

Life style

Si të flemë më mirë në mot të nxehtë, sipas ekspertëve të gjumit

Më: 12 qershor 2024 Në ora: 09:53
Foto ilustrim

Studimet tregojnë se temperaturat e larta e bëjnë të vështirë të biesh në gjumë dhe të qëndrosh në gjumë, gjë që dëmton sistemin imunitar, sistemin kardiovaskular, performancën njohëse dhe gjendjen shpirtërore.

“Gjumi është i rëndësishëm për një sërë fushash të suksesit tonë të zgjimit. Na lejon të zgjohemi dhe të jemi të freskuar dhe produktivë. Ka rëndësi për marrëdhëniet tona, për mënyrën se si i trajtojmë të dashurit tanë dhe shëndetin tonë në një sërë fushash”, tha Rebecca Robbins, PhD, një shkencëtare e gjumit në Brigham and Women’s Hospital dhe një asistente profesoreshë e mjekësisë në Shkollën Mjekësore të Harvardit.

Gjatë gjithë natës, trupi qarkullon nëpër faza të ndryshme të gjumit. Për shkak se rregullimi i temperaturës së trupit tuaj është më pak efektiv gjatë fazave të caktuara, një dhomë e nxehtë mund t’ju zgjojë në mënyrë që trupi juaj të mund të rifillojë termorregullimin, tha Robbins.

“Kjo është arsyeja pse temperatura është një komponent kaq kritik i një gjumi të shëndetshëm të natës”, shtoi ajo.

Robbins rekomandon mbajtjen e temperaturës së dhomës së gjumit midis 18 dhe 20 gradë Celsius për gjumë optimal, gjë që nuk është gjithmonë e mundur pa ajër të kondicionuar ose pa rritur faturat e energjisë elektrike. Këtu janë disa strategji të tjera që gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të qëndroni të freskët dhe të flini më mirë në mot të nxehtë.

Bëni mjedisin tuaj ku flini më të freskët

Të menduarit në mënyrë kreative për aranzhimet tuaja të gjumit mund të ndihmojë, kështu që përpiquni të gjeni vendin në shtëpinë tuaj që është “më i freskët dhe që ka më shumë fluks ajri”, tha Robbins.

Përdorimi i roletave ose perdeve dhe hapja e dritareve gjatë ditës mund t’ju ndihmojë të freskoni dhomën tuaj para gjumit. Përdorimi i një ventilatori mund të ndihmojë gjithashtu në përmirësimin e qarkullimit të ajrit gjatë netëve të nxehta të verës, shkruan verywellhealth.com.

“Ju mund të vendosni akull pas një ventilatori për të fryrë pak ajër më të freskët në mënyrë që të paktën të flini më mirë”, deklaroi John Saito, MD, një ekspert i mjekësisë së gjumit i certifikuar nga bordi në Fountain Valley, Kaliforni.

Vishni pizhame ku depërton ajri në materialin e tyre dhe jastëkë freskues

Pizhamet dhe çarçafët e bëra nga pëlhura që depërton ajri si pambuku dhe liri mund të ndihmojnë në mbajtjen e trupit tuaj të freskët, sipas Monica Kalra, DO, një mjeke e kujdesit parësor në Memorial Hermann në Sugar Land, Teksas.

Dyshekët freskues mund të ndihmojnë gjithashtu në uljen e temperaturës. “Jastëkët ftohës përmbajnë mbulesa xhel që thithin nxehtësinë e trupit dhe e mbajnë kokën dhe qafën të freskët gjatë gjithë natës”, tha Kalra.

Bëni një dush jo shumë të ngrohtë

Ndonëse bërja e një dush të ftohtë duket si një mënyrë e qartë për t’u ftohur shpejt, studimet kanë treguar se banja me ujë të nxehtë disa orë para gjumit mund ta bëjë më të lehtë të biesh në gjumë.

Megjithatë, uji nuk duhet të jetë shumë i nxehtë, tha Carl W. Bazil, MD, PhD, një profesor i neurologjisë në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Kolumbisë.

“Një dush i ngrohtë do ta dërgojë trupin tuaj në modalitetin e ftohjes, gjë që ne e dimë se mund të ndihmojë në nxitjen e gjumit pasi temperatura e trupit normalisht bie gjatë natës”, tha Bazil për Verywell në një email. “Por nëse është shumë i ngrohtë, mund të përkeqësojë djersitjen dhe parehatinë në një dhomë gjumi tepër të ngrohtë. Në atë rast, një dush me ftohje të lehtë mund të jetë më i mirë”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat