Tre aftësi që janë të rëndësishme për një marrëdhënie të lumtur dhe të shëndetshme, sipas terapistes së njohur

Life style

Tre aftësi që janë të rëndësishme për një marrëdhënie të lumtur dhe të shëndetshme, sipas terapistes së njohur

Më: 13 qershor 2024 Në ora: 12:16
Foto ilustrim

Një marrëdhënie e lumtur dhe e shëndetshme kërkon përpjekje dhe punë. Komunikimi dhe respekti i ndërsjellë janë çelësi për të mbajtur një marrëdhënie të suksesshme.

Përveç kësaj, kultivimi i lidhjes emocionale përmes kalimit të kohës së bashku, mirëkuptimit dhe mbështetjes është shumë i rëndësishëm.

Përpjekja për këto aspekte të një marrëdhënieje çon në kënaqësi afatgjatë dhe lumturi të përbashkët. Por terapistja e çifteve Dr. Marina Rosenthal ka zbuluar tre aftësi të tjera që ajo thotë se janë të rëndësishme për një marrëdhënie të shëndetshme.

Pranimi : “Praktikoni t’i lini gjërat të shkojnë. Nuk keni nevojë t’i bëni të ditur partnerit tuaj sa herë që ju bezdisë”, thekson terapistja në një postim në Instagram.

Vetë-reflektimi : Eksploroni kontributin tuaj në problemet e marrëdhënieve. Identifikoni problemet dhe vështirësitë tuaja.

Shikimi i situatës nga një këndvështrim tjetër: Konsideroni mënyra alterantive për ta parë situatën. Vendoseni veten në pozicionin e partnerit tuaj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat