Arsyeja e vërtetë pse meshkujt bien në gjumë pas seksit!

Life style

Arsyeja e vërtetë pse meshkujt bien në gjumë pas seksit!

Më: 14 qershor 2024 Në ora: 08:48
Foto ilustrim

Keni pasur ndonjëherë seksin më tronditës, që të ndryshon botën dhe të befasojë mendjen në jetën tuaj, vetëm për t’u rrokullisur për të gjetur partnerin tuaj tashmë të vdekur?

Dhe pavarësisht nëse kanë dashur apo jo, kjo mund t’ju bëjë të ndiheni mjaft të dërrmuar.

“Unë mendoj se ne e dimë se parimi i zakonshëm është se kur burrat bien në gjumë pas seksit, mund të ndiheni mjaft zhgënjyese, izoluese për partnerin e tyre që thjesht t’i lërë ata të largohen pas asaj që shpresojmë se ishte një përvojë shumë e ngushtë dhe intime..”- Selina Nguyen, një terapiste marrëdhëniesh dhe seksologe në klinikën Good Vibes, tregon për Body+Soul.

“Është shumë e zakonshme për partnerët, pavarësisht nga gjinia, që nëse një partner bie në gjumë të ndihet mjaft i vetmuar dhe i dëshpëruar, edhe nëse kjo është e paqëllimshme”.

Epo, rezulton se meshkujt në fakt nuk janë fajtorë. Dhe siç është rasti me shumë nga reagimet e trupit tonë, bëhet fjalë për një koktej neurotransmetuesish.

“Pas kulmimit, ne e dimë se truri ynë lëshon një koktej të tërë neurotransmetuesish dhe hormonesh të ndjeshmërisë si dopamina, oksitocina – i njohur si hormoni i dashurisë – prolaktina dhe vazopresina”, shpjegon Nguyen.

“Është kombinimi i këtyre kimikateve që na ndihmon të ndihemi të relaksuar dhe të qetë, ndihmon në uljen e niveleve të stresit dhe na ndihmon të ndihemi më afër njëri-tjetrit”.

Megjithatë, ndërsa zbresim nga kjo lartësi e madhe, edhe trupat tanë fillojnë të ngadalësohen.

“Muskujt tanë relaksohen, rrahjet tona të zemrës ulen, presioni i gjakut ulet dhe sistemi ynë nervor parasimpatik aktivizohet, kështu që kjo do të thotë se ne jemi duke u rregulluar dhe duke shkuar në sistemin tonë të ‘pushimit dhe tretjes’, thotë seksologu.

Mendoni gjithashtu faktin që ne priremi të bëjmë seks gjatë natës dhe në shtrat, dhe në thelb po i tregoni trupit dhe trurit se është koha për të fjetur.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat