Pse të shkosh në terapi ju ndihmon të gjeni përsëri lumturinë?

Life style

Pse të shkosh në terapi ju ndihmon të gjeni përsëri lumturinë?

Më: 21 qershor 2024 Në ora: 00:59
Foto ilustrim

Gjithmonë jemi mësuar të besojmë se të shkosh në terapi nënkuptonte të pranonim se ishim të dobët ose “të çmendur”, por e vërteta është shumë ndryshe: kjo është arsyeja pse kalimi i një udhëtimi psikologjik na ndihmon të gjejmë sërish lumturinë.

Terapia ende shumë shpesh gëzon një reputacion të keq sot dhe jo vetëm sepse psikologët janë përcaktuar prej kohësh si “tkurrje”. Gjithmonë jemi mësuar të besojmë se të kërkosh ndihmë nga një profesionist do të thotë të pranojmë se jemi të dobët ose, më keq, “i çmendur”, të gjejmë veten duke folur me një analist me një fytyrë të padurueshme, i cili mban shënime ndërsa jemi të shtrirë në divan, por e vërteta është shumë e ndryshme. Të shkosh në terapi nuk është gjë tjetër veçse një mënyrë për të evoluar dhe për të gjetur sërish lumturinë, duke lënë pas të gjitha llojet e ankthit dhe paragjykimeve që të pengojnë të jetosh në paqe jetën e përditshme: ja të gjitha arsyet pse nuk duhet të kesh frikë të kontaktosh kurrë me një psikolog në një moment vështirësie.

Sepse ne ende kemi frikë nga psikologu

Nëse nga njëra anë kur keni një problem fizik nuk hezitoni të kontaktoni një specialist të këtij sektori, nga ana tjetër ndjeni ende shumë hezitim kur shqetësimi i përjetuar ka të bëjë me sferën psikologjike. Sipas vlerësimeve, njerëzit fillojnë të ndjejnë nevojën për terapi vetëm kur kanë një lloj “sulmi emocional në zemër”, pra kur problemi fillon të jetë vërtet kufizues në jetën normale të përditshme. Mund të jetë për shkak se ka ende një skepticizëm në lidhje me dobinë aktuale të seancave ose sepse kostot konsiderohen të tepërta, por e sigurt është se shëndeti mendor shpesh vihet në plan të dytë në krahasim me shëndetin fizik, sikur të ishim të sigurt se. një problem emocional thjesht mund të zgjidhet vetë me kalimin e kohës. Janë pikërisht keqkuptimet që lidhen me terapinë që i shtyjnë njerëzit të mos kërkojnë ndihmë nga një profesionist.

Efektet e terapisë në jetën e përditshme

Të shkosh në terapi nuk do të thotë të “ankohesh” për problemet e tua te një i panjohur, por të merresh me një profesionist që është në gjendje të vlerësojë situatën pa përfshirje dhe pa gjykim. Natyrisht, analistët nuk tregojnë zgjidhjen e problemeve të dikujt, por, si një pasqyrë, ata e ndihmojnë dikë të shohë realitetin e fakteve, duke u fokusuar në një bllok të mundshëm emocional që ndoshta nuk ishte i gatshëm ta pranonte. Terapia është një hapësirë “e sigurt” ku mund të flasësh lirshëm pa frikën se do të jesh i rëndë, i tepruar apo ngacmues: mund të vazhdosh të përballesh me të njëjtin problem për javë të tëra derisa të zgjidhet. Një rrugë psikologjike ka efekte edhe në marrëdhëniet me të tjerët, pasi nxjerr në pah problemet dhe blloqet që çojnë në gabime. Me pak fjalë, terapia ju ndihmon të rifitoni kontrollin mbi veten tuaj dhe është pikërisht kur ndiheni 100% përgjegjës për historinë tuaj që do të arrini qetësinë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat